Zaburzona równowaga
Zaburzenia psychiki i choroby psychiczne nie są żadną nowością. Ludzie cierpieli na nie już w odległych czasach - niestandardowo zachowujące się osoby uznawano za te, które zawarły pakt z czartem, które opętały demony, zostały zaczarowane lub padł na nie gniew boży. Z biegiem czasu, gdy rozwijała się medycyna i psychologia, zaczęto nazywać, diagnozować i leczyć lub łagodzić poszczególne dolegliwości. Szybkie tempo życia, a przede wszystkim niespokojne czasy, w których przyszło nam żyć sprawiły, że znaczna część społeczeństwa potrzebuje pomocy psychologa (szacuje się, że już co 4 osoba cierpi na zaburzenia psychiczne lub behawioralne). Niestety, prognozy WHO i innych instytucji zajmujących się badaniem zdrowia nie brzmią optymistycznie - potrzebujących będzie przybywać.
Kiedy warto udać się po pomoc do specjalisty?
Gdy codzienne życie przestaje cieszyć, a zaczyna przerażać, gdy nie ma chęci do życia, gdy relacje z bliskimi stają się napięte, gdy nie przychodzi sen, gdy nie chce się jeść, gdy świat pod drugiej stronie ekranu wydaje się bardziej atrakcyjny niż ten rzeczywisty, gdy każda czynność wydaje się nie do przeskoczenia, gdy najbezpieczniejszym miejscem na ziemi jest własne łóżko.
Gdzie szukać pomocy?
Nie wszędzie jest poradnia psychologiczna Łódź. Nie oznacza to, że szanse na uzyskanie pomocy są zerowe. Jeśli nie ma jej w miejscu zamieszkania, warto sprawdzić w większych miastach, przy szkołach, w przychodniach. W niektórych poradniach dostępne są sesje terapeutyczne online - gdy pomoc jest pilnie potrzebna, można rozważyć taką formę konsultacji.
Jak przygotować się do wizyty? Jakie pytania zada psycholog?
Pierwsza wizyta polega na przeprowadzeniu wywiadu przez specjalistę. Terapeuta z pewnością zapyta o powód wizyty, o występujące objawy, o czas ich trwania. Do postawienia diagnozy kluczowa będzie także wiedza na temat sytuacji rodzinnej, w szkole lub w pracy, relacji z innymi. Ci, którzy oczekują efektów już po pierwszej wizycie, będą rozczarowani - dopiero po lepszym poznaniu pacjenta (po dwóch, trzech spotkaniach), specjalista jest w stanie ustalić problem i zaproponować najlepszy sposób leczenia.