poniedziałek, 26 wrzesień 2022 09:25

Jak wybrać dobrego dentystę?

dentysta Kraków dentysta Kraków Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Znalezienie dobrego stomatologa nie jest łatwym zadaniem. Podczas poszukiwań odpowiedniego specjalisty trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych aspektów. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze gabinetu dentystycznego!

 

Wybór dentysty to bardzo ważna decyzja. W końcu stomatolog to osoba, której powierzamy zdrowie swoich zębów i jamy ustnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając gabinet stomatologiczny.

Wybierz właściwą specjalizację

Wybierając dentystę, warto zwrócić szczególną uwagę na obszar stomatologii, którym zajmuje się dany specjalista. Wszystko zależy od tego, z jakim problemem chcemy się udać do stomatologa. Do wyboru mamy m.in. specjalistów z zakresu:

  • stomatologii ogólnej (inaczej zachowawczej), zajmującej się leczeniem próchnicy i ubytków;
  • endodoncji, która obejmuje leczenie kanałowe zębów;
  • chirurgii stomatologicznej, zajmującej się m.in. zabiegami z zakresu ekstrakcji zębów;
  • ortodoncji, która leczy wady zgryzu;
  • protetyki i implantologii, która zajmuje się wykonywaniem protez, mostów i implantów.

Zwróć uwagę na czystość i wyposażenie gabinetu

Podczas poszukiwań idealnego stomatologa, warto przyjrzeć się warunkom panującym w gabinecie dentystycznym. Pamiętajmy, że lekarz musi zmieniać rękawiczki po pracy z każdym pacjentem, a końcówki stomatologiczne wielorazowego użytku powinny być sterylizowane po każdym użyciu. Bardzo ważne jest również wyposażenie gabinetu. Dobrze jest sprawdzić, czy wybrany dentysta ma w swoim gabinecie aparat RTG, który umożliwia poprawne przeprowadzanie diagnostyki i leczenia.

Sprawdź opinie o wybranym dentyście

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego dentysty, warto zapoznać się z opiniami na temat poszczególnych specjalistów. Na początku dobrze jest zapytać znajomych i rodzinę, czy znają osobę godną polecenia. Jeśli nie, pozostaje nam zapoznanie się z opiniami internetowymi. Można je znaleźć np. w regionalnych grupach na Facebooku.

Dobry stomatolog – jaki powinien być?

Poszukując odpowiedniego stomatologa, warto zwrócić uwagę na cechy, jakimi powinien charakteryzować się dobry specjalista. Należą do nich przede wszystkim:

  • Profesjonalizm – stomatolog powinien nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, aby zawsze być na bieżąco z najnowszymi metodami leczenia. Jeśli zależy nam na profesjonalnym leczeniu stomatologicznym, idealnym wyborem może się okazać dentysta Kraków.
  • Odpowiednie podejście do pacjenta - uprzejmość, empatia i komunikatywność to cechy, które powinien posiadać każdy dobry dentysta.
  • Poczucie bezpieczeństwa - spotkania z dentystą są dla wielu osób stresujące, dlatego dobry stomatolog podczas wizyty powinien stwarzać atmosferę poczucia bezpieczeństwa i komfortu psychicznego.