czwartek, 29 wrzesień 2022 15:20

Badanie znamion na skórze – co warto wiedzieć na ten temat?

badanie pieprzyków szczecin badanie pieprzyków szczecin pixabay

Diagnostyka chorób, szczególnie nowotworowych jest niezwykle istotna. Pozwala ona bowiem wykryć chorobę na wczesnym etapie jej rozwoju.

To z kolei daje możliwość jak najwcześniejszego wdrożenia leczenia i zwiększa szansę chorego na pełne wyleczenie. Badań diagnostycznych jest bardzo dużo. Jednym z nich jest badanie znamion skórnych. Dlaczego warto się na nie zdecydować? Co warto wiedzieć na temat samego badania?

Dlaczego badanie znamion jest tak ważne?

Zmiany skórne o różnym podłożu ma praktycznie każdy. Często na wszystkie zbiorczo mówi się pieprzyki, jednak warto wiedzieć, że mają one różne nazwy, a niektóry z nich mogą być bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia. Badanie znamion, które budzą wątpliwości jest bardzo ważne. Dzieje się tak ze względu na to, że nowotwory skóry rozwijają się bardzo szybko i są bardzo groźne. W celu zbadania takiego znamiona warto udać się do specjalisty dysponującego odpowiednim sprzętem. To, co może wzbudzić niepokój to przede wszystkim nieregularny kształt znamiona oraz jego nierówny kolor. Zawsze w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem w tej sprawie.

Jak wykonuje się badanie znamion?

Zanim padnie odpowiedź na to pytanie, warto wiedzieć, gdzie wykonuje się badanie pieprzyków. Szczecin jest miastem, w którym działa wiele punktów oferujących tego typu badania. Przykładem może być tutaj m.in. gabinet, który prowadzi specjalista chirurgii onkologicznej Norbert Szram.

Jednym z badań, które wykorzystuje się w diagnostyce znamion jest dermoskopia. Jest to badane, które polega na szczegółowym oglądaniu zmian barwnikowych skóry. Dzięki temu lekarz jest w stanie określić, czy dane znamię może być zagrożeniem dla zdrowia i skierować pacjenta na dalsze badania. Badanie to jest nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala też na szybkie określenie, czy dane znamię powinno być poddane dalszym badaniom.

Jakie jeszcze badania wykonuje się w celu wykrycia chorób nowotworowych?

Obok badań, które pozwalają na wykrycie nowotworów skóry, w gabinetach specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej można wykonać także szereg innych badań. Pozwalają one m.in. na diagnostykę nowotworów piersi. Przykładem badań, które wykonuje się w tym celu może być biopsja gruboigłowa piersi pod kontrolą USC lub biopsja mammontomiczna pod kontrolą USG. W takim gabinecie można też skorzystać z zabiegów różnego rodzaju. Przykładem może być tutaj m.in. chirurgiczne usuwanie znamion barwnikowych.