Jednak ten rodzaj badania ma bardzo szerokie zastosowanie i jest powszechnie stosowane w diagnostyce różnorodnych chorób, zarówno tych dotyczących jamy brzusznej, jak i innych części ciała. Zobacz, na czym dokładnie polega badanie USG, jakie części ciała można badać przy jego pomocy, a także jakie choroby pozwala wykryć USG jamy brzusznej.
Ogólne badanie USG – co można badać w ten sposób?
Badanie ultrasonograficzne nazywane często po prostu USG to nie tylko jedno z badań ciążowych. Ma ono bardzo szerokie zastosowanie w diagnostyce. USG ogólne jest popularne z wielu względów. Przede wszystkim jest to badanie pozwalające na uzyskanie wyników już w trakcie wykonywania badania. Dodatkowo jest to metoda stosunkowo tania. Natomiast zaletami dla pacjenta z pewnością będzie to, że jest to badanie w pełni bezpieczne i bezbolesne. Można też w ten sposób badać różne części ciała – jamę brzuszną, tarczycę, węzły chłonne, żyły. Badanie to pozwala na oglądanie organów wewnętrznych i sprawdzanie ich stanu. Dzięki czemu lekarz od razu może stwierdzić, czy nie pojawiły się w ich obrębie jakieś zmiany.
Badanie USG jamy brzusznej – jakie choroby pomaga wykryć?
USG jamy brzusznej jest badaniem, które trwa około 20 minut. Podobnie jak inne rodzaje badań tego typu jest ono bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta. Dzięki niemu lekarz może oglądać w bezinwazyjny sposób organy wewnętrzne pacjenta. Najczęściej stosuje się je, gdy u chorego pojawiają się takie objawy jak ostre bóle brzucha, wzdęcia, częste wymioty i biegunki. Zaleca się je także po ciężkich urazach w obrębie jamy brzusznej. Badanie to pomaga określić, czy w obrębie brzucha pojawiły się urazy. Umożliwia także diagnostykę wielu chorób. Wśród nich wymienia się takie schorzenia jak: kamica pęcherzyka żółciowego, choroby narządów wewnętrznych, zapalenie trzustki, kamica nerkowa, powiększenie narządów, tętniak aorty brzusznej, stan zapalny otrzewnej, zapalenie wyrostka robaczkowego.
Warto wiedzieć, że przed badaniem USG powinno się ograniczyć spożywanie potraw mogących powodować powstawanie gazów. Może to bowiem wpłynąć na wynik badania. Podobnie mogą negatywnie wpływać na niego dolegliwości wywołane nadmiernym spożyciem alkoholu przed badaniem. Zaleca się też zastosowanie przed badaniem środków, które ułatwiają pozbycie się gazów z organizmu. Ostatni posiłek przed badaniem powinien być zjedzony dzień wcześniej o godzinie 19, by było one bardziej miarodajne.