piątek, 04 listopad 2022 13:37

Jak działa recepta online?

recepta online recepta online Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Choć e-wizyty wiele osób przerażały, to widać, że coraz chętniej korzystamy z konsultacji zdalnych, a tym samym odbieramy również recepty online.

Na podobnej zasadzie działa również internetowe konto pacjenta, gdzie można zgłosić chęć przedłużenia leku. W panelu otrzymuje się receptę online, a specyfiki można wykupić w dowolnej aptece. Z drugiej strony coraz więcej jest stron, które specjalizują się w tym, by szybko i bez zbędnych formalności zapewnić pacjentom kolejne lekarstwa.

Jak zamówić recepty online?

Nie da się ukryć, że recepta online to szybki i bezpieczny sposób na załatwienie leków. To opcja szczególnie cenna przy chorobach przewlekłych, wymagających ciągłej farmakoterapii. Tym samym w internetowym koncie pacjenta można znaleźć wystawiony dokument, a cała procedura oszczędza czas lekarzy i chorych. Oczywiście nie można zapomnieć o zasadności wystawienia recepty. Sam mechanizm jest w Polsce stosowany już od lat. Dzięki temu minimalizuje się ilość wizyt kontrolnych, a to znacznie zmniejsza kolejki i poprawia system opieki zdrowotnej. Poza tym e recepta online to ogromna wygoda dla pacjentów, którzy nie muszą stać w długich kolejkach, marnować czas, narażać się na infekcje, a czasem też wielu kilometrów drogi do lekarza.

Sprawdź internetowe konto pacjenta i wykup leki w dowolnej aptece

Recepty online już na stałe się wpisały w krajobraz służby zdrowia i wielu pacjentów nie wyobraża sobie obecnie tylko analogowych rozwiązań. Przede wszystkim w ten sposób nie tylko przyspiesza się wizytę lekarską, ale również minimalizuje się ryzyko błędów spowodowanych chociażby niewyraźnym pismem. E-recepta pozwala również na wypisanie druku bez konieczności fizycznego badania pacjenta w gabinecie lekarskim. Tu kluczowy będzie wywiad przez telefon lub online czy też wypełnienie formularza. Taka rewolucja z pewnością jest bardzo ważnym krokiem.

Leki na receptę online w kilka minut

Samą receptę online lekarz wydaje niejako zaocznie. To rozwiązanie weszło w życie w 2014 roku i niewątpliwie wpłynęło na szybszy dostęp i do lekarzy, i do farmaceutyków. Bez problemu można więc kontynuować leczenie czy też otrzymać zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne, jeśli stan zdrowia jest odzwierciedlony w dokumentacji medycznej. Tym samym lekarz bez bezpośredniego badania może przepisać receptę przez internet, jeśli pacjent jest zapisany do danej poradni, został już zbadany osobiście wcześniej, a tym samym posiada zapisy w dokumentacji medycznej. Poza tym osoby przewlekle chore też bez problemu mogą korzystać z e-recepty.