wtorek, 15 listopad 2022 16:33

Czym zajmuje się neurologia? Kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza neurologa?

neurolog Łódź neurolog Łódź Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Neurologia - czym się zajmuje, kiedy odpowie na Twoje pytania i kto powinien zwrócić się o pomoc do lekarza neurologa? Dowiedz się, które objawy neurologiczne wymagają konsultacji.

 

Neurolog - czym się zajmuje?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jakie choroby leczy neurolog, nim do niego nie trafimy. Neurologia bada choroby zależne głównie od działania ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu oraz rdzenia kręgowego. W razie schorzeń obwodowego układu nerwowego, czyli nerwów wychodzących ze rdzenia kręgowego do narządów ciała, również możemy liczyć na badanie neurologiczne. Neurolog bada czynności układu nerwowego i na podstawie wyników jest w stanie podać nam konkretną diagnozę.

Choroby układu nerwowego

Specjalista neurolog pomoże pacjentom z takimi chorobami układu nerwowego jak stwardnienie rozsiane, rwa kulszowa czy zwyrodnienie kręgosłupa, czyli choroby objawiające się poprzez zaburzenia czucia. Neurolog zajmuje się także takimi schorzeniami jak migrenowe bóle głowy, padaczka, choroba Alzeiheimera oraz Parkinsona. W przypadku udaru mózgu lub guza układu nerwowego również zostaniemy skierowani do specjalisty z dziedziny neurologii.

Pierwsze symptomy choroby

Do wizyty u neurologa powinny nas skłonić takie niepokojące objawy jak osłabienie siły mięśniowej, szczególnie po jednej stronie, zawroty głowy, nawracające bóle, drętwienie kończyn, zaburzenia widzenia i zaburzenia mowy. Neurolog dziecięcy przyjmuje z kolei małych pacjentów, którzy nie rozwijają się prawidłowo. Dlatego tak ważna jest obserwacja już maleńkich brzdąców. Schorzenia mózgu często mogą nie dawać wyraźnych objawów, dopóki nie jest za późno. Dlatego nie warto ignorować nawet błahych z pozoru sygnałów, jak migrena czy zaburzenia snu.

Jak przebiega badanie neurologiczne?

Konsultację neurologiczną zwykle rozpoczyna dokładny wywiad lekarski, poprzedzony zapoznaniem się lekarza z dotychczasową historią przebytych chorób. Następnie lekarz neurolog bada odruchy fizjologiczne ze strony układu nerwowego. Neurolog sprawdza także zaburzenia równowagi oraz napięcie mięśniowe w naszym ciele. Jeśli lekarz zadecyduje, że mamy do czynienia z chorobą o podłożu neurologicznym, skieruje pacjenta na tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, zależnie od swoich podejrzeń.

Nie czekaj - działaj!

W przypadku chorób neurologicznych najbardziej liczy się czas wdrożenia leczenia. Im szybciej lekarz neurolog postawi właściwą diagnozę, tym większą szansę na regenerację ma układ nerwowy. Dlatego nie zwlekaj po zauważeniu niepokojących symptomów - wykorzystaj wiedzę i doświadczenie specjalistów z rewolucji59.pl/neurolog-lodz.