piątek, 23 październik 2020 16:14

Endodoncja, czyli nowoczesne leczenie kanałowe

Akademia Stomatologii Akademia Stomatologii

Stomatologia jest dziedziną medycyny, która ciągle się zmienia i ewoluuje – dzięki temu w każdym kwartale pojawiają się nowe i innowacyjne metody leczenia.

Dziś leczenie kanałowe, które fachowo nazywane jest leczeniem endodoncyjnym, jest o wiele krótsze a cała procedura pozwala na odratowanie nawet bardzo zainfekowanych zębów. W jaki sposób zmieniło się leczenie kanałowe w ciągu ostatnich dekad?

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty, czyli o tym jak zmieniła się endodoncja

Większości z nas, leczenie kanałowe kojarzy się głównie z wieloma wizytami na fotelu dentystycznym. Dawniej procedura leczenia kanałowego wyglądała tak, iż konieczne były co najmniej dwie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej wizyty otwierało się zęba, wydobywało się zainfekowaną miazgę, po czym „zatruwało” się zęba. Dopiero na następnej wizycie zalewano czyste korzenie odpowiednim preparatem utwardzającym. Dziś, dzięki innowacyjnym metodom leczenia, możliwe jest skrócenie całego procesu leczenia endodoncyjnego do jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto podkreślić, że w nowoczesnych gabinetach stomatologicznych korzysta się dziś z profesjonalnych mikroskopów stomatologicznych, mikronarzędzi i innych urządzeń, które w maksymalnym stopniu skracają czas trwania leczenia endodoncyjnego. Co więcej, dziś już niewiele gabinetów stomatologicznych decyduje się na dewitalizację, która znana jest powszechnie pod nazwą trucia zęba.

Dlaczego stomatolodzy muszą stale poszerzać swoją wiedzę?

Każdy stomatolog wie, że ta branża wymaga nieustających szkoleń i kursów, ponieważ niemalże każdego miesiąca wchodzą nowe sposoby i metody leczenia. Dlatego też, tak popularne są obecnie wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia, które pogłębiają wiedzę o endodoncji. Jednym z najbardziej prestiżowych i najczęściej uczęszczanych szkoleń, jest to organizowane przez Akademię Stomatologii. Więcej o samym szkoleniu można dowiedzieć się pod adresem - https://www.akademiastomatologii.edu.pl/szkolenia/chwyc-endodoncje-za-rogi-nowoczesna-endodoncja-dla-ciebie-cz-3.