Na nieprawidłowości może wskazywać nadmierna masa ciała, a w przypadku dzieci dodatkowo niedobór wysokości. Kluczowe jest zaspokajanie ciekawości poznawczej malucha od najmłodszych lat, kiedy żywienie dziecka związane jest również z nowymi wrażeniami smakowymi i dotykowymi. To wtedy kształtują się nawyki żywieniowe, które mogą mieć wpływ na przyszły rozwój maluszka oraz jego zdrowie.
Dieta dla malucha – jak powinno wyglądać żywienie dziecka?
Dzieci są ciekawe otaczającego je świata, dlatego od najmłodszych lat warto uczyć je, że dieta powinna być zróżnicowana. To odpowiednie połączenia smaków, jedzenie dopasowane do pory roku oraz dieta pozostałych domowników sprawiają, że maluszek chętnie sięgnie nie tylko po słodkie produkty, ale również po warzywa i owoce oraz dania bogate w wartości odżywcze.
Żywienie dziecka powinno uwzględniać kilka zasad, dzięki którym możliwe będzie ukształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Konsekwencja działania oraz pokłady cierpliwości nie wystarczą – rodzice muszą ustalić czytelne dla dziecka zasady, tak aby możliwe było przestrzeganie zaleceń żywieniowych. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na organizację posiłków i częstość ich spożywania, znaczenie ma też dobór produktów w diecie dziecka oraz ich wartość energetyczna i odżywcza. Dla mam karmiących piersią oraz na późniejszych etapach życia dziecka wsparciem z pewnością są pełnowartościowe produkty takie jak mleko modyfikowane dla dzieci czy mleko początkowe dla niemowląt. Niektóre z nich są dedykowane maluszkom już od pierwszych dni życia, inne można stosować dla kilkumiesięcznych albo kilkuletnich dzieci.
Mleko modyfikowane, czyli mleko dla dziecka do zadań specjalnych
Mleko matki to najzdrowszy posiłek, jaki może otrzymać niemowlę. Naturalny, bezpieczny dla dziecka pokarm w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe maluszka nie tylko sycąc głodny brzuszek, ale jednocześnie dostarczając niezbędnych wartości odżywczych. Jednak w niektórych okolicznościach konieczne jest sięgnięcie po zastępstwo, czyli mleko modyfikowane dla dzieci – produkt maksymalnie zbliżony składem do mleka kobiecego.
Bogate w prebiotyki, błonnik, wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz nukleotydy mleko modyfikowane najczęściej podawane jest dopiero po ukończeniu kilku pierwszych miesięcy życia albo wcześniej, gdy karmienie piersią nie jest zalecane. Może też stanowić element karmienia mieszanego, gdy żywienie dziecka obejmuje zarówno mleko modyfikowane, jak i mleko matki.
Co ważne, różne rodzaje mleka modyfikowanego doskonale sprawdzają się, kiedy dziecko urodziło się przedwcześnie, ma alergię na białka mleka krowiego albo męczą je kolki. Wcześniaki z niską masą urodzeniową mogą przyjmować produkty żywieniowe określane jako PDF (preparaty po wypisie) – w tym mleko modyfikowane ze zwiększoną kalorycznością oraz wysoką zawartością witamin i minerałów. W przypadku alergii zalecane jest mleko hipoalergiczne (HA), a jeśli maluszek ma problem z ulewaniem pokarmu, rozwiązaniem może być mleko modyfikowane z substancjami zagęszczającymi, które zapobiegną cofaniu się jedzenia.