poniedziałek, 06 czerwiec 2022 18:09

Kursy programowania online dla dzieci. W jakim wieku zacząć?

kurs programowania kurs programowania pixabay

Kursy programowania dla dzieci i młodzieży to coraz szerszy temat i wiele możliwości. Grupy podczas tworzenia takich kursów, nadal, tak jak podczas ich stacjonarnych odpowiedników, posiadają rozgraniczenia wiekowe. Rodzice niejednokrotnie zadają pytanie o kursy programowania online dla dzieci w aspekcie tego, jak młody może być słuchacz. Oto nasze rekomendacje.

 

Kursy online dla dzieci – pisanie i czytanie.

Umiejętności pisania i czytania to raczej mus, jeżeli chodzi o przyjęcie dziecka na kurs programowania. Kursy programowania online dla dzieci zakładają, że dziecko umie już komunikować się za pomocą czatu oraz potrafi przeczytać pewne komunikaty. Dla dzieci nieumiejących jeszcze czytać i pisać, kursy takie mogą być nie tylko nieodpowiednie, ale po prostu też nudne. Nie znajdziemy za dużo kursów poprzez Internet, które zainteresowałyby dzieci w wieku przedszkolnym. Tutaj lepiej postawić na gry i zabawy w kodowanie zarówno te dostępne w formie aplikacji, jak i te całkowicie „analogowe”, kodowanie na dywanie i inne, będące wyłącznie wstępem do myślenia komputacyjnego, które przydaje się podczas faktycznego programowania.

Zajęcia z kodowania online i obsługa komputera.

O ile oczywiście rodzic może siedzieć obok dziecka w trakcie kursu, o tyle w znacznym stopniu mija się to z celem. Dzieci podczas kursów programowania online zdobywają umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Dorosły może niekoniecznie to umożliwić, albo nawet nieświadomie zahamować potencjał młodego słuchacza swoją obecnością. Dlatego dużo lepiej jest, aby podczas tego typu zajęć dziecko mogło skupić się w pełni na nauce. Jednocześnie musi umieć sobie radzić z problemami sprzętowymi oraz obsługą najważniejszych funkcji platformy, na której odbywają się zajęcia, przesyłu materiałów itp. Stąd wymagane są umiejętności obsługi komputera na poziomie świadomego użytkownika, a nie tylko biernego słuchacza. Kursy programowania online dla dzieci uniemożliwiają bezpośrednią pomocy nauczyciela w obsłudze komputera, co może znacząco wpłynąć na jakość zajęć dla innych użytkowników.

Kursy programowania online dla dzieci i młodzieży – kiedy zacząć?

Podsumowując powyższe informacje można, więc założyć, że kursy programowania online dla dzieci i młodzieży, to najczęściej zajęcia, które wymagają od słuchacza już pewnych umiejętności na poziomie pierwszych klas szkoły podstawowej. Także większość kursów online, posiada właśnie takie ograniczenia wiekowe, rozpoczynając zajęcia od najprostszych programów, przeznaczonych dla dzieci w wieku około 8-9 lat.