niedziela, 25 lipiec 2021 20:17

Beztroskie wakacje

testy wykrywające narkotyki testy wykrywające narkotyki pixabay

Lato jest od tego, by odpoczywać, doświadczać, zwiedzać, korzystać z czasu, jaki można spędzić z rodziną lub znajomymi.

To doskonała okazja, by poznać też siebie, a także „naładować akumulatory”. Nastolatki coraz chętniej zaczynają więc wybierać obozy i kolonie lub też wyjazdy ze znajomymi. Z drugiej strony okres wakacyjny to także czas eksperymentowania i niekoniecznie efekty będą pozytywne.

Rozmawiaj z dzieckiem

Podstawą relacji z dzieckiem jest i zaufanie, i pewien rodzaj kontroli. Oczywiście okres dojrzewania jest czasem sprawdzania granic, swoich możliwości czy też różnego rodzaju używek – także tych zakazanych. Nic więc dziwnego, że to właśnie w sezonie spotkać się można z zatruciami, próbami, przedawkowaniami. Zdarza się, że nieodpowiednie towarzystwo jest tym magnesem, który przyciąga. Poza tym niskie poczucie własnej wartości oraz chęć udowodnienia czegoś innym sprawia, że ciężko jest powiedzieć „nie”. Po papierosy, alkohol czy narkotyki sięgają coraz młodsze dzieci. I choć jest to kwestia odpowiedzialności czy też sankcji prawnych, to jednak zakazany owoc przyciąga najmocniej.

Jak kontrolować dziecko?

Zdarza się, że dziecko sięgnie po alkohol czy papierosy. W tym wypadku łatwo można poznać, że konkretne substancje były używane i doskonale wiemy, jak sobie poradzić ze skutkami. Czasem zdarza się również, że zmienia się zachowanie dziecka, ale nie czuć alkoholu i możemy podejrzewać, że dziecko brało narkotyki czy dopalacze. I wówczas czasem warto sięgać po specjalne testy https://www.i-apteka.pl/pol_m_Testy-diagnostyczne_Wykrywajace-narkotyki-438.html, które znaleźć można w aptece. W wielu wariantach będą się one wyróżniać wysoką efektywnością, a z drugiej strony, by sprawdzić próbkę śliny nie trzeba specjalnych umiejętności. Testy wykrywają bardzo różnorodne substancje psychoaktywne takie jak na przykład konopie (marihuanę, haszysz), amfetamina, metamfetamina, MDMA – Ecstasy, opiaty (morfina i heroina) czy kokaina i crack. Najczęściej materiał do badania to ślina, pot, mocz czy nawet ubranie, a wynik jest dostępny bardzo szybko i dzięki temu rodzice czy opiekunowie mogą sprawdzić, czy dziecko zażywa narkotyki. To jedna z najskuteczniejszych metod kontrolowania nastolatka, choć oczywiście lepiej by było wcale nie sięgać po tego typu metody nadzoru. Czasem jednak, by najmłodszych chronić i zapewnić im bezpieczeństwo trzeba sięgać po takie środki. Poza tym warto budować zaufanie oraz pewność siebie oraz świadomość tego, że nie wszystko, co jest dostępne i na co namawiają nas inni, będzie dla dziecka dobre.