piątek, 19 sierpień 2022 16:54

Aktywne spędzanie czasu nie tylko na placu zabaw – zobacz najciekawsze rozwiązania

Drabinki gimnastyczne Drabinki gimnastyczne Małpiszon

Najczęściej, aby dzieci rozładowały swoją energię zabiera się je na place zabaw czy do specjalnych sal. Jednak nie zawsze jest na to czas.

Dlatego też warto rozważyć możliwość organizacji miejsca aktywnej zabawy dla dziecka w domu lub w przydomowym ogrodzie, ewentualnie na działce ROD. Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat i jakie elementy wybrać, by stworzyć dziecku bezpieczne miejsce do aktywnej zabawy.

Plac zabaw w pokoju dziecka – to możliwe!

Mini plac zabaw można urządzić dziecku we własnym domu lub mieszkaniu, o ile tylko warunki na to pozwalają. Trzeba pamiętać tutaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. Do domowego placu zabaw zazwyczaj wybierane są mniejsze elementy umożliwiające stworzenie strefy do aktywnej zabawy. Przykładem mogą tu być np. linki gimnastyczne. W większych przestrzeniach sprawdza się np. ścianki wspinaczkowe czy gotowe domowe place zabaw, które składają się z kilku różnych elementów. Przykładem mogą być tutaj np. zestawy składające się z linki, drabinek, ścianki wspinaczkowej czy kółek do podciągania.

Organizacja miejsca do zabawy dla dziecka w ogrodzie – co warto wybrać?

Bezpieczną przestrzeń do aktywnej zabawy można zorganizować dziecku także w ogrodzie lub na działce. Warto tutaj wybierać elementy stabilne o konstrukcji wykonanej z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Elementami, które można umieścić w takich miejscach są m.in.drabinki gimnastyczne. Duża przestrzeń pozwala jednak również na wykorzystanie gotowych zestawów na ogrodowe place zabaw lub stworzenie własnego, większego placu. W skład takich zestawów najczęściej wchodzi drabinka gimnastyczna, ściana wspinaczkowa, siatka do wspinania, lina gimnastyczna. Oczywiście można samodzielnie dobrać elementy tak, aby jak najlepiej wpisywały się w zainteresowania dziecka. W składzie ogrodowych placów zabaw często są także huśtawki oraz zjeżdżalnie, które dzieci wręcz uwielbiają.

O czym pamiętać wybierając elementy do domowego lub ogrodowego placu zabaw?

Przy wyborze elementów, które stworzą plac zabaw dla twojego dziecka, czy to w domu, czy w ogrodzie, pamiętaj o tym, by były to bezpieczne konstrukcje. Muszą być stabilne i wykonane z wytrzymałych materiałów. Powinny one też być wykończone przy pomocy bezpiecznych farb czy lakierów. Zwróć też uwagę na to, by były one dostosowane do wieku i umiejętności motorycznych dziecka, by nie były zbyt skomplikowane, aby twoja pociecha nie zniechęciła się szybko do zabawy.