Przyczyny drapania w gardle
Drapanie w gardle to objaw, który może mieć dość zróżnicowane przyczyny. Najczęściej jest on subiektywny i mogą go wywołać różne patogeny chorobotwórcze, zarówno wirusy, jak i bakterie, które dość często stanowią przyczynę infekcji dzieci w różnym wieku. Oprócz tego drapanie w gardle u dzieci może być również spowodowane podrażnieniem gardła, jego uszkodzeniem, a nawet po prostu przesuszeniem. Dlatego warto dbać o dobrą kondycję gardła i jego właściwe nawilżenie. Wśród głównych infekcji powodujących dolegliwości bólowe oraz drapanie gardła można wskazać przeziębienie oraz grypę, a także zapalenie gardła, krtani oraz zatok przynosowych. U dzieci drapanie w gardle bardzo często jest także spowodowane występowaniem alergii oraz astmy oskrzelowej, dlatego warto je sprawdzić podczas poszukiwania przyczyn dyskomfortu gardła u dziecka. Drapanie w gardle może również pojawiać się na skutek niewłaściwej higieny środowiska, czyli narażenie dziecka na działanie dymu tytoniowego lub wyjątkowo niskiej wilgotności powietrza. Zobacz także: https://www.cmpromed4kids.pl/co-oznacza-drapanie-w-gardle-u-dziecka/
Objawy towarzyszące
Ból gardła i jego drapanie najczęściej jest objawem dość zróżnicowanych infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Bardzo często towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak nieżyt nosa, katar, kaszel oraz stan podgorączkowy lub gorączka. Kaszel jest jednym z bardziej nieprzyjemnych objawów, ponieważ może w negatywny sposób wpłynąć na nasilenie się dolegliwości bólowych. Kaszel u dzieci dość silnie drażni śluzówkę, co sprawia, że gardło staje się jeszcze bardziej podrażnione i bolesne. Szczególnie męczący jest suchy kaszel, który nie odrywa się wraz z odkrztuszaniem flegmy. Przewlekłe drapanie w gardle u dzieci oraz pojawianie się kaszlu może być związane z występowaniem alergii, ale także takich schorzeń jak astma oraz przewlekły stan zapalny w zatokach przynosowych.
Drapanie w gardle w nocy
U wielu dzieci drapanie w gardle jest szczególnie odczuwane w nocy, gdy maluch śpi. W przypadku dzieci z astmą drapanie w gardle podczas nocy może mieć bezpośredni związek z nasileniem się dolegliwości o ostrym charakterze. Drapanie w gardle podczas snu może także występować podczas infekcji o różnym charakterze, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. W przypadku infekcji u dziecka warto wdrożyć odpowiednie leczenie miejscowe, które z całą pewnością przyniesie sporą ulgę oraz zminimalizuje odczuwany dyskomfort. Gdy nie pojawiają się żadne czynniki, które mogą sugerować przyczynę bólu oraz drapania w gardle, warto przyjrzeć się pomieszczeniu, w którym dziecko spędza najwięcej czasu podczas snu nocnego. W sezonie grzewczym wiele osób nie wietrzy pomieszczeń przez odpowiednią ilość czasu, dlatego może w nich spadać poziom wilgotności. Zbyt mała wilgotność powietrza w bezpośredni sposób może się łączyć z występowaniem drapania w gardle, a także dyskomfortu w jego obrębie. Dowiedz się więcej.
Domowe sposoby na drapanie w gardle
W przypadku występowania drapania w gardle u dzieci warto zastanowić się nad wdrożeniem domowych sposobów. Wśród nich wskazuje się przede wszystkim regularne wietrzenie pomieszczeń, a także nawilżanie powietrza w mieszkaniu, co dotyczy w szczególności sezonu jesienno-zimowego. Oprócz tego warto stosować u dzieci substancje pochodzenia naturalnego, takie jak szałwia, rumianek oraz melisa. Idealnie sprawdzą się one w formie płukanek. Dobrze jest również zadbać o to, aby dziecko dużo piło i odpowiednio się nawadniało. Wśród polecanych sposobów na drapanie w gardle można wskazać picie naparu z siemienia lnianego, który ma właściwości powlekające, a także ciepłej wody z miodem, która na pewno ukoi obolałe gardło dziecka. Dziecku z powodzeniem można również podawać samodzielnie przygotowane syropy, na przykład syrop z cebuli. Rodzice alergików powinni zadbać o jak najmniejszy kontakt ich pociech z potencjalnymi alergenami. Szczególną uwagę na ten aspekt należy zwracać podczas okresu kwitnienia określonych roślin, na które dziecko ma alergię.
Leczenie drapania w gardle
Ból oraz drapanie w gardle z powodzeniem może być również leczone z wykorzystaniem konwencjonalnych preparatów. Wśród nich można przede wszystkim wskazać leki o działaniu miejscowym, które są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o zmniejszanie dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu w obrębie gardła. Wybór konkretnych preparatów powinien być zależny przede wszystkim od wieku dziecka. U starszych pociech bardzo dobrze sprawdzą się podobne leki, co u dorosłych. Wśród nich wymienia się zarówno tabletki na gardło, jak i różne aerozole oraz płukanki. Natomiast w przypadku młodszych dzieci warto zastosować syropy na gardło z wyciągami roślinnymi, takimi jak na przykład prawoślaz lub porost islandzki. Oprócz tego można zastanowić się na podawanie poszczególnych preparatów w formie dostosowanej do dziecka, czyli na przykład w postaci smacznych lizaków.