środa, 25 maj 2022 17:25

Jak zdiagnozować AZS? Sprawdź, ile populacji dotyka choroba.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
atopowa skóra atopowa skóra pxiabay

Istnieje wiele schorzeń, które na dobre rozgościły się wśród ludzi. Oczywiście, nie są mile widziane. Jednym z nich jest atopowe zapalenie skóry. Dowiedz się, jak wielu ludzi musi borykać się z nim na co dzień.

 

Trądzik, astma, alergie, cukrzyca – to tylko niektóre z uporczywych dolegliwości, z którymi borykają się ludzie w XXI wieku. Wiele z nich nazywanych jest chorobami cywilizacyjnymi. Atopowe zapalenie skóry także można zaliczyć do tej grupy. Ten problem dotyka ludzi bez względu na wiek. Najczęściej muszą się z nim borykać najmłodsi. Ilu ludzi cierpi na AZS? W naszym artykule dowiesz się, jak poprawnie zdiagnozować chorobę.

Poprawna diagnoza AZS – od tego zacznij

Jak zdiagnozować AZS? Swoje pierwsze kroki skieruj do gabinetu dermatologa. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że atopowa skóra jest tym, z czym się borykasz. Jest bowiem wiele chorób o podobnych objawach, jak np. łojotokowe zapalenie skóry. Nie warto tracić czasu na błędne diagnozy, stawiane samemu przed lustrem. Konsekwencją tego mogłyby być niewłaściwe leczenie i źle dobrana pielęgnacja, które nie są obojętne dla chorobowo zmienionej skóry.

Przyczyny powstawania AZS

W gabinecie lekarskim specjalista przeprowadzi z tobą dokładny wywiad. Jedną z najważniejszych kwestii, o które lekarz powinien zapytać, jest występowanie atopowego zapalenia skóry w rodzinie. Postaraj się zaczerpnąć takich informacji od najbliższych i zapytać także o to, czy w poprzednich pokoleniach nikt nie miał podobnych problemów. Do innych czynników predysponujących do pojawienia się choroby można zaliczyć:

  • występowanie chorób związanych z atopią (astma oskrzelowa, katar sienny, zapalenie spojówek);
  • przewlekły stres;
  • alergie pokarmowe;
  • kontakt z czynnikami drażniącymi.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

Objawem atopowego zapalenia skóry jest egzema. To termin, którego często używa zamiennie z AZS. Egzema sama w sobie nie jest jednak konkretną jednostką chorobową. Obejmuje zakres charakterystycznych objawów skórnych – tak jak w przypadku AZS. Należą do nich:

  • stan zapalny i zaczerwienienie;
  • zmiany wypełnione płynem;
  • uporczywy świąd nasilający się głównie nocą;
  • bardzo suchy naskórek.

AZS – ilu ludzi zmaga się z chorobą?

Rozwój choroby jest bardzo dynamiczny, a podstawie badań można się dowiedzieć, jak duża jest skala AZS w społeczeństwie. Najwięcej zachorowań dotyczy oczywiście dzieci. To właśnie w dzieciństwie atopowe zapalenie skóry się uaktywnia. Dzieci chorujących na AZS w Europie jest powyżej 20%! Na szczęście, tuż po burzliwym okresie dojrzewania, liczby te spadają niemal o połowę. Niestety, nie oznacza to wcale, że choroba całkowicie zanika. W wieku dorosłym objawy charakterystyczne dla AZS często się wyciszają. Pojawiają się natomiast inne choroby atopowe, np. astma. 

Ludzi zmagających się z atopowym zapaleniem skóry nie brakuje i cierpi na nie dość znaczny odsetek społeczeństwa. Postęp cywilizacyjny, zanieczyszczenia i tryb życia będą się przyczyniać do ciągłego zwiększania skali tego problemu, z którym jednak da się walczyć.

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.