poniedziałek, 06 czerwiec 2022 18:59

Jakie badania profilaktyczne powinna wykonywać kobieta? 

USG piersi w Warszawie USG piersi w Warszawie pixabay

Badanie profilaktyczne to badania, które są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ to właśnie dzięki nim można uniknąć rozwoju wielu niebezpiecznych chorób.

Zestaw badań profilaktycznych, który powinno się wykonywać jest różny. Zależy przede wszystkim od płci i wieku danej osoby. O wykonaniu, jakich badań powinny, zatem pamiętać kobiety? Od którego roku życia zalecane jest ich regularne wykonywanie?

Badania profilaktyczne, o których wykonaniu powinna pamiętać każda kobieta

Wiele z chorób, które udaje się wykryć w bardzo wczesnym stadium rozwoju można całkowicie wyleczyć. Z badań profilaktycznych powinny, więc korzystać wszystkie kobiety. Niezależnie od wieku warto wykonywać takie badania jak: morfologia, badanie moczu, lipidogram, poziom cukru czy pomiar ciśnienia. Bardzo ważne są również kontrole stomatologiczne. Po 30 roku życia należy także pomyśleć o regularnym wykonywaniu prób wątrobowych, kontroli wzroku u okulisty oraz kontroli hormonów tarczycy. Innymi niezwykle istotnymi badaniami profilaktycznymi, o których powinny pamiętać kobiety są takie badania jak: cytologia, badanie USG piersi lub morfologia.

Jeżeli chodzi o cytologię to badanie to pierwszy raz powinno zostać wykonane pomiędzy 20 a 25 rokiem życia, jednak nie później niż 3 lata po rozpoczęciu współżyciu. Następnie na tego typu badanie, jeżeli nie istnieją dodatkowe wskazania, należy zgłaszać się raz na 3 lata. Cytologia jest ważna, ponieważ pomaga w wykryciu wczesnych zmian chorobowych szyjki macicy. Natomiast badania, które służą do obrazowania piersi to mammografia i badanie ultrasonograficzne piersi (USG piersi). To, które z tych badań powinno zostać przeprowadzone zależy od wieku pacjentki. USG piersi, jako badanie profilaktyczne raka piersi wykonuje się u kobiet do momentu, kiedy w piersiach dominującą tkanka jest tkanka gruczołowa. Jest to mniej więcej 40 rok życia.

badanie usg piersi

badanie usg piersi

Dlaczego profilaktyczne badanie piersi jest tak ważnym badaniem?

Badanie piersi to jedno z ważniejszych badan profilaktycznych, jakie powinny wykonywać kobiety po 30 roku życia. Dlaczego? Warto pamiętać o tym, że rak piersi wykryty w stadium przedinwazyjnym jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć. USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym i pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. W Polsce każdego roku rak piersi diagnozowany jest u wielu tysięcy kobiet, to właśnie ten nowotwór jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet mieszkających w naszym kraju. Sposoby leczenia i szanse na przeżycie pacjentki uzależnione są od stadium rozwoju choroby. Profilaktyka jest, więc w tym przypadku niezwykle istotna. Każda kobieta powinna raz w miesiącu przeprowadzać samobadanie piersi, jeżeli podczas takiego badania wykryje jakąś niepokojącą zmianę to w celu dokładnej diagnostyki powinna mieć wykonane badanie ultrasonograficzne. Wszystkie kobiety, które zainteresowane są USG piersi w Warszawie na tego rodzaju badanie mogą zapisać się do Lecznicy Onkologicznej Onkolmed. Jest to placówka godna polecenia ze względu na to, że badanie USG piersi wykonuje w niej radiolog posiadający duże doświadczenie.