Wbrew powszechnemu przekonaniu próchnica to jednak nie dziura w zębie, problem zaczyna się dużo wcześniej. Nie leczony prowadzi do poważnych konsekwencji takich jak np. trwałe uszkodzenie szkliwa, a w efekcie utraty zębów. Co trzeba wiedzieć o próchnicy?
Czym jest próchnica?
Próchnica to złożona choroba, określana mianem zakaźnej choroby twardych tkanek zębów. Charakteryzuje się tym, że najpierw dochodzi do demineralizacji szkliwa, a następnie rozkładu kolejnych tkanek, co skutkuje pojawianiem się ubytków w zębach. Dodatkowo jest ona przyczyną uszkodzeń nerwów i korzeni. Nie leczona może zniszczyć zęby do tego stopnia, że będzie trzeba je usunąć i zastąpić mostkiem lub implantem.
Jak wygląda próchnica?
Pierwsze objawy próchnicy to białe lub brązowe przebarwienia na zębie, nieprzyjemny zapach z ust. Kolor żółty lub brązowy oznacza, że szkliwo zostało już naruszone i konieczna jest szybka wizyta u dentysty. Konsultacje możesz szybko umówić na https://www.dentacity.pl/stomatologia-zachowawcza/. W jej trakcie stomatolog oceni stan zębów, a także zaleczy ewentualne ubytki. Pamiętaj, aby z wizytą nie czekać, jeśli pojawia się wrażliwość bólowa na zimne, słodkie lub gorące napoje i potrawy, bóle zębów, głowy, ogólne osłabienie ciała.
Skąd się bierze próchnica?
Główną przyczyną próchnicy jest niewłaściwa lub niewystarczająca higiena jamy ustnej. Bardzo często powoduje ją również dieta bogata w cukier i brak mycia zębów po spożyciu słodyczy. Skutkuje to tym, że bakterie zawarte w jamie ustnej rozkładają cukry, powodując tym samym powstanie kwasów rozpuszczających szkliwo. Jako inne przyczyny próchnicy wymienia się brak wizyt kontrolnych u dentysty, stres, palenie papierosów.
Dlaczego trzeba leczyć próchnicę?
Próchnica, która dostała się do wrażliwej miazgi zębowej, może wywołać zapalenie korzeni zębów, a tym samym bardzo silny ból. W takiej sytuacji ulżyć może tylko profesjonalne leczenie stomatologiczne. Nieleczona próchnica wywołuje szereg nieprzyjemnych i bolesnych konsekwencji nie tylko w jamie ustnej, ale i w całym organizmie. Bakterie, które przedostają się do krwioobiegu, mogą powodować uszkodzenie innych narządów i ich poważne choroby.