Najczęściej dotyczy małych dzieci do 4 roku życia, lecz również wśród dorosłych zdarzają się takie przypadki i objawy skłaniają do wizyty u specjalisty. Czym charakteryzuje się to schorzenie i w jaki sposób je prawidłowo leczyć?
Jakie są przyczyny oraz objawy zapalenia ucha?
Najczęściej do zapalenia ucha dochodzi przez bakterie oraz wirusy, a w tym przypadku mogą to być choćby wirus grypy, paragrypy, RSV albo rynowirusy. Może także zostać wywołane przez grzyby lub mieć podłoże alergiczne. Najbardziej narażone mogą być osoby regularnie pływające, ponieważ wilgotne środowisko jest idealne do rozwoju bakterii. Korzystanie z patyczków do uszu również może negatywnie wpłynąć na ucho, podrażniając je, co znacznie sprzyja rozwojowi zapalenia.
Objawami, które są zwykle najbardziej rozpoznawalne w przypadku zapalenia ucha, są m.in.:
- dotkliwy, silny i bardzo często kłujący ból, który w zależności od umiejscowienia może być odczuwany wewnątrz lub zewnątrz ucha,
- pogorszenie słuchu w chorym uchu,
- wyciek z ucha, który z czasem może mieć nieprzyjemny zapach,
- uczucie pełności w uchu.
W przypadku zapalenia ucha wewnętrznego zwykle dominują zawroty głowy, nudności i wymioty, a także zaburzenia równowagi oraz uporczywe szumienie lub piszczenie w uszach. Warto mieć na uwadze, że mogą występować też objawy ogólne, takie jak: gorączka i ogólne pogorszenie samopoczucia, natomiast u dzieci bóle brzucha i wymioty.
Jeśli jednak wskazanym objawom towarzyszy uczucie zatkania zatok lub nosa, można zacząć podejrzewać, że ucisk oraz uczucie pełności w uchu jest skutkiem zatkania zatok przynosowych.
Jak skutecznie wyleczyć zapalenie ucha?
Bez względu na umiejscowienie zapalenia ucha pierwszym wyborem powinno być zgłoszenie się do specjalisty - lekarza pierwszego kontaktu, internisty, który odpowiednio zbada pacjenta i zdecyduje, czy potrzebne jest dalsze leczenie. Nieleczona infekcja może prowadzić do groźnych powikłań (upośledzenie słuchu, porażenie nerwu twarzowego), dlatego nie wolno tego bagatelizować i wszelkie wątpliwości należy omówić u lekarza.
Jeśli dojdzie do ostrego zapalenia ucha środkowego bez wystąpienia innych objawów, lekarz może zarządzić tzw. "czujne wyczekiwanie" - obserwację przez około 48-72 godziny, a także leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne bez antybiotyku. Gdyby po tym czasie nie zauważono żadnej poprawy, rozpoczyna się antybiotykoterapię. Zdarzają się jednak sytuacje, że wymagane jest nacięcie błony bębenkowej, by zapobiec jej pęknięciu, lecz zabieg jest krótki i wykonywany pod znieczuleniem.
Zakażenia bakteryjne leczone są antybiotykami (np. kroplami do uszu), lecz w przypadku wystąpienia dodatkowo innych objawów lek będzie podawany doustnie lub nawet dożylnie. Natomiast zakażenia wirusowe leczy się wyłącznie objawowo - przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. W razie potrzeby wspomagająco można także zastosować środki przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne.