sobota, 14 styczeń 2023 13:05

Jak objawia się bostonka u dzieci?

bostonka galeria zdjęć bostonka galeria zdjęć Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Bostonka to bardzo nieprzyjemna w przebiegu i bardzo zakaźna choroba, którą można zarazić się poprzez bliski kontakt z osobą już chorą. O zakażenie nietrudno - zwłaszcza, gdy mamy na myśli dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka.

Z reguły bostonka u dzieci nie wymaga specjalistycznego leczenia, jednak niekiedy pojawiają się powikłania, przy których konieczna jest dodatkowa interwencja. Sprawdź, jak rozpoznać bostonkę i jak postępować, kiedy twoja pociecha będzie już miała z nią styczność.

1. Czym jest bostonka u dzieci?

2. Objawy bostonki

3. Przebieg i leczenie

Warto wiedzieć, że "określenia bostonka" i "choroba bostońska" nie pojawiają się w oficjalnej nomenklaturze medycznej. Lekarze mówią o chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej. Czasami pojawia się także określenie "choroba brudnych rąk".

Czym jest bostonka u dzieci?

Bostonka to choroba wirusowa, najczęściej wywoływana przez wirusy Coxsackie A i B, określana przez lekarzy, jak już wspomnieliśmy, jako choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD). Jej źródłem są dokładnie te same wirusy, które odpowiadają za przeziębienie, zapalenie gardła, anginę wirusową, a także dużo poważniejsze zapalenie opon mózgowo czy zapalenie mięśnia sercowego.

Bostonka cechuje się wysokim stopniem zakaźności, a najczęściej dotyka dzieci w okolicach 5. - 6. roku życia.

Objawy bostonki

Bostonkę stosunkowo łatwo rozpoznać, gdyż w jej przebiegu pojawiają się dość charakterystyczne objawy choroby. Należą do nich:

  • charakterystyczna wysypka - grudkowa lub grudkowo-pęcherzykowata; Jeżeli interesuje cię, jak dokładnie wygląda bostonka galeria zdjęć będzie dużą podpowiedzią, a jednocześnie wskazaniem, jak specyficznie wyglądają zmiany skórne;
  • ogólnie złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • wymioty, nudności i biegunka,
  • podwyższona temperatura ciała - czasami nawet gorączka sięgająca nawet 40 st. C,
  • zapalenie gardła i migdałków,
  • bóle kostne i stawowe,
  • bóle głowy,
  • ból gardła
  • dreszcze.

Są to dość nieprzyjemne objawy, które czasami pogłębia bolesne owrzodzenie na ciele czy w jamie ustnej. Czasem pojawia się kaszel – jest to wariant mokry, dość uporczywy. Szczekający kaszel towarzyszy z kolei na przykład zapaleniu krtani.

Przebieg i leczenie

Bostonka ma przeważnie łagodny przebieg, a jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów choroby. Leczenie objawowe polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Leczenie choroby bostońskiej wymaga także zaaplikowania środków na bolesne owrzodzenia - są to głównie preparaty mające na celu osuszanie pęcherzyków – płyny lub kremy antywirusowe oraz stosowany w ospie fiolet gencjanowy. Należy także pilnować odpowiedniego nawodnienia organizmu.