czwartek, 24 luty 2022 11:24

Jakie są objawy nerwicy?

objawy nerwicy objawy nerwicy pixabay

Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym dynamicznemu rozwojowi w zakresie medycyny towarzyszy nasilenie się tzw. chorób cywilizacyjnych. Należy do nich między innymi nerwica. Jakie są przyczyny oraz objawy nerwicy?

W jaki sposób walczyć z tą chorobą? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Czym jest nerwica?

Nerwica zależy do zaburzeń psychicznych, ale wywołuje poważny wpływ także na fizjologię ludzkiego organizmu. Nerwica dotyka najczęściej osób w wieku około 30-50 roku życia, które prowadzą intensywny, pełen stresu tryb życia. Objawia się ona między innymi silnym i długotrwałym uczuciem niepokoju, a nawet lęku. Nerwicy sporadycznie towarzyszą także zaburzenia pamięci, problemy ze snem i koncentracją.

Nerwica – jakie są najczęściej występujące objawy?

Przebieg choroby nerwicowej może znacząco różnić się w zależności od czynników socjoekonomicznych (poziom wykształcenia, specyfika otoczenia itd.) oraz demograficznych (wiek, płeć). Mimo to można wyróżnić pewne objawy nerwicy, które występujące u osób chorych stosunkowo najczęściej. Są to przede wszystkim takie symptomy jak:

  • silne bóle głowy,
  • chroniczne przemęczenie,
  • zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty,
  • bóle żołądka oraz kręgosłupa,
  • kołatanie serca, trudności z oddychaniem,
  • koszmary senne,sztywność mięśni (napięcie mięśniowe)
  • kłopoty z erekcję (u mężczyzn), a w skrajnych wypadkach nawet impotencja.

Tak różnorodne objawy – mogą one występować pojedynczo bądź łącznie – są w stanie znacząco utrudnić, a czasem nawet uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie zarówno na gruncie prywatnym, jak i zawodowym. Taki stan rzeczy oznacza, że konieczne jest podjęcie działań w celu zwalczenia nerwicy.

Jak leczyć nerwicę?

Wyleczenie nerwicy to zadanie trudne i czasochłonne. Aby osiągnąć sukces w tym zakresie, stosowanie domowych środków (np. ziół uspokajających czy muzyki relaksacyjnej) może okazać się niewystarczające. W celu pokonania choroby nerwicowej należy skorzystać z profesjonalnej terapii.

Dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy podejrzewają u siebie schorzenie nerwicowe, stanowi fakt, że w Polsce istnieją specjalistyczne ośrodki świadczące pomoc. Należy o nich między innymi Poradnia Zdrowia Psychicznego Harmonia LUX MED - https://harmonia.luxmed.pl/artykuly/atak-nerwicy-jakie-sa-objawy-nerwicy/. Atutem Harmonii LUX MED jest przede wszystkim doświadczony zespół specjalistów w zakresie psychologów i psychiatrów, a także indywidualne podejście do każdego pacjenta – to właśnie pacjent oraz jego potrzeby są stawiane w centrum podczas codziennej pracy lekarzy.