czwartek, 14 lipiec 2022 15:18

Szczepienia przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych - czy warto?

szczepienia polmed szczepienia polmed pixabay

Kleszcze występują praktycznie na całym świecie. Wbrew powszechnemu przekonaniu żyją nie tylko w lasach. Można je spotkać również w miejskich parkach, przydomowych ogródkach, a nawet na podwórkach.

Kleszcze rozprzestrzeniają wiele niebezpiecznych dla ludzi chorób - jednak najgorszą z nich jest odkleszczowe zapalenie mózgu. Czytaj dalej, a dowiesz się o powikłaniach, jakie niesie za sobą ta choroba, oraz o tym, co możesz zrobić, żeby się przed nią uchronić!

Odkleszczowe zapalenie mózgu - co to takiego?

Kleszczowe zapalenie mózgu to infekcja wirusowa, która może wpływać na mózg i ośrodek nerwowy. Przenoszona jest na ludzi przez ukąszenia kleszczy. W skrajnych przypadkach można się również zarazić pijąc niepasteryzowane mleko od zarażonych zwierząt, zwłaszcza kóz - na szczęście zdarza się to bardzo rzadko.

Zakażenie wirusem przebiega dwufazowo. Pierwsze objawy infekcji pojawiają się 7-14 dni po kontakcie z kleszczem i mają raczej lekki przebieg, grypopodobny. Najczęściej pacjentowi towarzyszy delikatna gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśni, utrata apetytu, niestrawność, a także wysypka lub zaczerwienienie w pobliżu miejsca ugryzienia. Niekiedy organizm jest w stanie sam poradzić sobie z infekcją. W wielu przypadkach jednak dochodzi do fazy II, a tej towarzyszą objawy takie jak ból głowy, światłowstręt, zawroty głowy, nudności i wysoka gorączka. Czasami może wystąpić wyraźne zmęczenie wraz z trudnościami w chodzeniu, mówieniu i koncentracji, a nawet napady epileptyczne. Taki stan wymaga już bezwzględnej hospitalizacji.

Około ⅓ objawowych przypadków rozwija się w poważne choroby, takie jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych czy paraliż. Współczesna medycyna nie zna leków przeciwwirusowych na infekcje wywołane przez kleszcze — stosowane jest jedynie leczenie podtrzymujące. Szczepienia przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych wydają się być zatem rozsądnym rozwiązaniem.

Profilaktyka ochronna

Ryzyko załapania infekcji przenoszonych przez kleszcze zmniejsza się poprzez unikanie ich ukąszeń. Kleszcze są aktywne od wiosny do jesieni i najczęściej są spotykane w wysokich trawach. Ich ugryzienie jest bezbolesne, więc istnieje ryzyko, że nawet nie poczujesz kleszcza poruszającego się po Twojej skórze.

Aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia:

  • na wycieczki noś odzież z długimi rękawami i długimi nogawkami, a te staraj się mieć wsunięte w skarpety,
  • zarówno na skórze, jak i odzieży użyj środków odstraszających owady,
  • staraj się trzymać ścieżek, unikaj wysokich zarośli.

Ponieważ nie zawsze da się uniknąć zagrożenia, a stanowczo łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego najlepszym środkiem ochronnym przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu są szczepienia.

polmed szczepienia

polmed szczepienia

Więcej informacji na temat szczepień uzyskasz m.in. na stronie https://polmed.pl/szczepienia/, gdzie dowiesz się np. kiedy i iloma dawkami jest się najlepiej zaszczepić.

Co robić jeśli znajdziesz kleszcza na skórze

Podstawową zasadą usuwania kleszcza z ciała jest ostrożność. Nie ściskaj kleszcza, ponieważ pod wpływem ucisku kleszcz zacznie wytwarzać ślinę, w której znajdują się chorobotwórcze patogeny. Używając pęsety złap kleszcza jak najbliżej skóry i przekręcając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wyciągnij intruza. Miejsce ukąszenia przemyj środkiem antyseptycznym. Jeśli w ciągu najbliższych dni pojawią się grypopodobne objawy lub okrągła wysypka — koniecznie skontaktuj się z lekarzem.