Przyczyn jest mnóstwo, ale na szczęście znajdują się odpowiednie rozwiązania, które ułatwiają walkę z problemem.
Jakie są przyczyny nocnego moczenia u dorosłych?
Częste oddawanie moczu w nocy jest nie tylko problematyczne, ale przede wszystkim męczące i zaburzające normalny sen. Przekonał się o tym każdy, kto wypił zbyt dużą ilość płynów albo napoju gazowanego.
Czasami jednak u niektórych osób występuje niekontrolowane moczenie się. Budzimy się rano z mokrą bielizną oraz pościelą. Jakie są tego powody? Trudno powiedzieć i trzeba w takiej sytuacji jak najszybciej wybrać się do lekarza, który pomoże poznać właściwą przyczynę i zaproponować skuteczną metodę leczenia. Natomiast żeby utrzymać łóżko w czystości, najlepiej jest na czas choroby zakupić podkłady higieniczne Tena Bed.
Moczenie nocne u dorosłych może mieć również bardzo prozaiczny powód, taki jak wypicie zbyt dużej dawki alkoholu albo zażycie środków odurzających, które mogą zaburzyć i ograniczyć świadomość. Jednak kiedy jesteśmy pewni, że nie piliśmy i nie zażywaliśmy narkotyków, to problem z pewnością leży gdzie indziej i w takim przypadku warto wybrać się do specjalisty.
Lekarz przeprowadzi właściwe badania, aby postawić diagnozę nietrzymania moczu z naglącym parciem. Powodów, takiej przypadłości jest wiele i mogą być różnorakie. W najczęstszych przypadkach wyróżniamy:
- chorobę prostaty u mężczyzny
- infekcję dróg moczowych
- nadmierną produkcję moczu przez nerki,
- kamienie w drogach moczowych,
- schorzenia neurologiczne,
- niektóre leki.
Jak leczy się nocne nietrzymanie moczu?
Podkłady na łóżko nieprzemakalne Tena Bed to najczęściej stosowane środki do utrzymania czystości. Musimy jednak pamiętać o tym, że takiej przypadłości nie wolno nigdy lekceważyć, ponieważ może to doprowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. Pierwszym krokiem jest wizyta u specjalisty.
Podczas rozmowy z lekarzem należy przekazać mu najwięcej informacji dotyczących tego, kiedy najczęściej mamy problem z nietrzymaniem moczu. Warto opowiedzieć o tym, czy przypadłość doskwiera nam w dzień czy w nocy, czy wyciek jest obfity oraz jak często nam się przytrafia. Pozwoli to dokładnie poznać pacjenta i ustalić właściwą terapię leczenia.
Najpopularniejsze metody, które są wdrażane u dorosłych z moczeniem się to:
- zmiana stylu życia - unikanie spożywania alkoholu i kofeiny, a także jakichkolwiek płynów w dużych ilościach przed snem
- zrzucenie zbędnych kilogramów - zbyt duża masa ciała zwiększa ryzyko nietrzymania moczu,
- zaproponowane przez lekarza ćwiczenia pęcherza i mięśni dna miednicy,
- farmakoterapia - czyli zastosowanie specjalnych leków.
Jakie środki ochronne można zastosować przy moczeniu nocnym u dorosłych?
U dorosłych moczenie nocne jest uciążliwe pod względem estetycznym i higienicznym. Musimy zmierzyć się z mokrą bielizną, pościelą, a nawet materacem. Dodatkowo skóra jest wilgotna i podrażniona. Dlatego zawsze, gdy występuje u nas ten problem albo opiekujemy się chorą, unieruchomioną osobą, to najlepszym rozwiązaniem okazują się specjalne podkłady na łóżko.
Tena Bed to idealne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób unikniemy zanieczyszczonego miejsca do spania, które nie tylko będzie wymagało dodatkowego czyszczenia, ale niestety jest także idealnym źródłem do namnażania się różnego rodzaju wirusów i bakterii. Zapewnienie sobie lub choremu wygody i suchości, pomoże łatwiej przechodzić przez okres chorobowy. Dodatkowo w ten sposób możemy podnieść jakość życia codziennego.