wtorek, 17 listopad 2020 09:52

Domowe sposoby walki z chrapaniem

bezdech senny bezdech senny

Z problemem chrapania walczy obecnie ogromna ilość Polaków i większość z nich nie ma pojęcia, skąd się to bierze.

Mamy oczywiście kilka pomysłów, ponieważ jest to popularna dolegliwość i ludzie wymieniają się swoimi opiniami na ten temat. Dlatego też do głowy przychodzi nam nadwaga, krzywa przegroda nosowa czy nawet zwykłe przeziębienie. Widać tutaj więc, że niektóre przyczyny są możliwe do wyeliminowania lub nawet po prostu przemijają z czasem. Inne niestety mogą powodować, że nigdy nie uda nam się przestać chrapać. Wtedy trzeba nauczyć się z tym żyć i zrobić wszystko, aby zminimalizować objawy – a robimy to przecież także dla osoby, która śpi z nami w jednym łóżku. Raczej rzadko zdarza się, że same zatyczki do uszu wystarczają i faktycznie umożliwiają partnerowi spokojny sen.

Zanim jednak sięgniemy po gotowe produkty – opaski, specjalne maszyny - spróbujmy wykorzystać to, co mamy już w domu. Będziemy zdziwieni, jak wiele osób chrapie tylko dlatego, że nie widzi swoich złych nawyków. Warto dać sobie szansę na pozbycie się chrapania – tym bardziej, że jeżeli towarzyszy mu bezdech senny to możemy cały czas być narażeni nawet na poważne problemy zdrowotne związane z niedotlenieniem mózgu.

Dobra poduszka to podstawa

Okazuje się, że bardzo dużą rolę w naszym chrapaniu może odgrywać poduszka. Mało kto zwraca na nią uwagę - jeżeli jest wygodna to najczęściej nie zmieniamy jej przez lata i w ogóle nie zastanawiamy się nad tym, że może ona pogorszyć jakość naszego snu. Jeżeli jesteśmy gotowi na jej wymianę to konieczne zaopatrzmy się w specjalny model, który ma właśnie zapobiegać chrapaniu.

Taka poduszka jest dobrze wyprofilowana i przede wszystkim umożliwia odpowiednią drożność dróg oddechowych – nie ma tutaj znaczenia to, jaką pozycję przyjmiemy mimowolnie w trakcie snu. Poduszka ta dopasowuje się do nas i cały czas układa się w taki sposób, aby umożliwiać dobre podparcie. Może się okazać, że dzięki jej użyciu poprawi się nie tylko jakość snu – ale także ogólny stan zdrowia. Kto wie – być może obecnie doświadczane przez Ciebie bóle kręgosłupa i drętwienie były także spowodowane właśnie źle dobraną poduszką.

Zmień coś w swojej diecie

Okazuje się, że wiele możemy zmienić także poprzez spożywanie większej ilość warzyw i owoców. Jeżeli do tej pory odżywiamy się raczej niezbyt zdrowo i męczą nas nadprogramowe kilogramy - być może to właśnie przyczyna naszych problemów. Przejście na lekkostrawną dietę na pewno nam nie zaszkodzi - a może przekonamy się, że bez ciągłego obciążenia organizmu jest nam po prostu łatwiej oddychać. A chrapanie nie będzie tak uciążliwe.