sobota, 19 sierpień 2023 13:46

Wybielanie zębów – co warto wiedzieć i jak się przygotować?

wizyta u ortodonty wizyta u ortodonty mat. prasowe

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zabieg wybielania zębów. Nic dziwnego – to jedna z najczęściej wybieranych usług we współczesnej stomatologii estetycznej, która skutecznie przywraca olśniewająco biały uśmiech. Zadbane zęby to nasza wizytówka, dlatego zdecydowanie warto w nie zainwestować. Jak jednak przygotować się do zabiegu wybielania zębów? Czy jest konieczna wizyta u ortodonty we Wrocławiu lub innym mieście? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym poradniku!

 

Jakie są najczęstsze przyczyny przebarwień?

Największym przeciwnikiem śnieżnobiałego uśmiechu jest upływający czas. Niestety z każdym kolejnym rokiem zęby ulegają naturalnemu ciemnieniu – jest to efekt ścierania się szkliwa i gromadzenia barwnika w zębinie. Kolejnym negatywnym czynnikiem są resztki jedzenia, które odkładają się w każdej szczelinie po jedzeniu (dlatego tak ważne jest mycie zębów po każdym posiłku).

Na przebarwienia mają również wpływ nałogi oraz nieodpowiednia dieta. Osoby, które regularnie piją kawę, ciemną herbatę i palą nikotynę muszą starać się jeszcze bardziej, aby ich zęby nie ciemniały w szybkim tempie.

Ostatni czynnik, podobnie jak czas, to coś, na co nie mamy wpływu. Jest nim genetyka – jeśli Twoi rodzice oraz dziadkowie mają naturalnie bardziej żółte lub ciemniejsze zęby, istnieje duża szansa, że odziedziczyłeś tę cechę. Wówczas nawet po zabiegu wybielania nie będą one miały odcienia nieskazitelnej bieli.

Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?

Jeśli marzysz o odzyskaniu jaśniejszej barwy swoich zębów, zabieg wybielania zębów może być właśnie tym, czego potrzebujesz. W celu zapewnienia jak najlepszych rezultatów i komfortu podczas procedury, warto odpowiednio się do niej przygotować. Oto kilka kroków, które pomogą Ci osiągnąć efekty, o jakich marzysz.

Konsultacja z dentystą i wizyta u ortodonty we Wrocławiu

Pierwszym krokiem w przygotowaniach do zabiegu wybielania zębów jest wizyta u ortodonty (jeśli nosisz aparat ortodontyczny) lub stomatologa. Profesjonalista oceni stan Twoich zębów, określi rodzaj przebarwień oraz wskaże, czy wybielanie jest odpowiednią opcją dla Ciebie. Pamiętaj, że zdrowie zębów jest najważniejsze, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem przed podjęciem decyzji.

Higiena jamy ustnej

Dobra higiena jamy ustnej to klucz do udanego zabiegu. Przed wybielaniem zębów upewnij się, że regularnie i dokładnie myjesz zęby po każdym posiłku oraz używasz nici dentystycznej. Usunięcie płytki nazębnej pozwoli na równomierne nałożenie preparatu wybielającego.

Usuwanie kamienia i płytki nazębnej

Jeśli Twoje zęby wymagają oczyszczenia z kamienia lub płytki nazębnej, zaleca się przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu usuwania złogów przed wybielaniem. Dzięki temu preparat wybielający będzie mógł lepiej działać na powierzchni zębów.

Zdrowa dieta 

Przed zabiegiem wybielania zębów zaleca się unikanie spożywania pokarmów i napojów mogących powodować przebarwienia, takich jak kawa, herbata, czerwone wino czy barwniki zawarte w niektórych owocach. Rezygnując z ich, przyczynisz się do utrzymania efektów wybielania na dłużej.

Odpowiednie nastawienie

Zabieg wybielania zębów to stosunkowo prosty proces, jednak dla wielu osób może być stresujący. Zrelaksuj się i przypomnij sobie, że jesteś w rękach profesjonalistów. Możesz również zabrać ze sobą telefon z ulubioną muzyką lub przygotowanym podcastem do odsłuchu, by zrelaksować się podczas trwania zabiegu.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

To, czy wybielanie zębów jest bezpieczne, zależy przede wszystkim od konkretnej metody. Stomatolodzy odradzają stosowanie past wybielających sporządzonych w domu na bazie sody oczyszczonej oraz cytryny. Tego typu połączenie może spowodować podrażnienie zębów, a dodatkowo pod ich wpływem szkliwo zostanie nadmiernie starte. 

Dla osób o wysokiej wrażliwości zębów niewskazane są paski wybielające, ponieważ zamiast wybielenia, efektem tego typu zabiegu będzie ogromny ból i dyskomfort. 

Dla bezpieczeństwa najlepiej umówić się na wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym, gdzie doświadczony specjalista dobierze najmniej inwazyjną metodę.