piątek, 20 styczeń 2023 18:14

Problematyczne zaczerwienienia skórne

Dermalogica Dermalogica Zdjęcie dodane przez Anna Nekrashevich: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-w-bialym-podkoszulku-bez-rekawow-usmiecha-sie-6476080/

Wiele osób narzeka na problemy z zaczerwienieniem skóry. Pochodzenie jego może być różne. Kiedy naczynia krwionośne w skórze zbyt szybko się rozszerzają i na jej powierzchni pojawiają się zaczerwienienie, to mówi się o tak zwanym uderzeniu gorąca.

Przyczyną jego może być np. stosowanie nieodpowiedniego kosmetyku. Naczynia krwionośne bardzo szybko powracają do stanu pierwotnego. Kiedy zaczerwienienia są większe i utrzymują się dłużej, to określa się to jako rumień. Bywa on sygnałem ostrzegawczym dotyczącym nadmiernej reaktywności skóry i może być zwiastunem trądziku różowatego. Wtedy obok zaczerwienienia pojawia się pieczenie. Zaczerwienienia mogą być również objawem skóry naczynkowej, na którą warto aplikować produkty, które posiada w ofercie marka Dermalogica

Przyczyny zaczerwienienia skóry

Czerwone plamy na skórze, czerwone policzki czy rumieńce na twarzy często znamionują cerę wrażliwą. Statystycznie częściej występuję ona u kobiet. Pojawiają się u posiadaczy I iII fototypu skóry. Zaczerwienienia może być objawem reakcji alergicznej na jakiś składnik kosmetyku lub konkretny pokarm.

Tak więc zaczerwienienia skórne mogą pojawiać się:

  • po oczyszczaniu,
  •  po zabiegach pielęgnacyjnych,
  •  po aplikacji nieodpowiednio dobranego kosmetyku,
  • w sytuacjach stresowych,
  • w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, 
  • po spożyciu konkretnych pokarmów lub alkoholu.

Zaczerwienienia skórne - cera naczynkowa

Ten typ skóry jest bardzo powszechnym problemem również przede wszystkim wśród kobiet. Najczęściej pojawia się w trakcie menopauzy, ale oczywiście może występować u młodych dziewczyn. Przyczyną może być bardzo płytkie ułożenie naczyń krwionośnych pod skórą tak, że szybko reagują one na bodźce zewnętrzne. Cera naczynkowa często występuje u osób o bardzo jasnej karnacji, niebieskich oczach i blond włosach. Jest bardziej cienka i delikatna niż w przypadku innych typów skóry. 

Zaczerwienienia skórne - trądzik różowaty 

Trądzik różowaty to przewlekła i zapalna choroba skóry o nierozpoznanej w pełni jak do tej pory etiologii. Przyczyn upatruje się w czynnikach genetycznych, zaburzeniu układu odpornościowego, zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Występuje przede wszystkim u kobiet w średnim wieku, będących w okresie menopauzy, choć coraz częściej mają z nim problem kobiety młodsze, nawet te po dwudziestym roku życia. Bywa, że uaktywnia się u kobiet w ciąży lub u stosujących antykoncepcję hormonalną. Trądzik różowaty to dermatoza, której całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Jednak wczesne rozpoznanie objawów choroby daje dużą szansą na skuteczne przystopowanie rozwoju choroby.