Niezwykle łatwo jest je podrażnić jedząc mocno przyprawione lub gorące potrawy, wystawiając je na działanie pogody, ciągłe oblizywanie i przygryzanie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo silnie i szybko muszą się regenerować nasze usta, żeby nie dawały poczucia dyskomfortu. Niestety nie zawsze do końca im się to udaje. Dlatego musimy pomóc im dbając o nie w najlepszy możliwy sposób. Naturalne balsamy do ust te kupowane w ekologicznych sklepach albo odżywki DIY sprawdzają się dużo lepiej niż standardowe ochronne pomadki na bazie wazeliny.
Jak nawilżyć usta domowymi sposobami?
Jeżeli chcemy zadbać kompleksowo o delikatną skórę naszych ust, możemy postawić nie tylko na ochronę, ale i odpowiednią pielęgnację. W sieci możemy odnaleźć zarówno znane w naszej części świata od wieków domowe sposoby na popękane usta, jak i nowoczesne możliwości jakie daje nam dzisiejsza globalizacja i dostęp do egzotycznych produktów. Dbając o usta w domu możemy stosować na nie całą gamę olejów dostępnych zarówno w kuchni jak i w łazience. Wśród nich olej kokosowy, kakaowy, oliwa z oliwek czy masło shea. Pozwalają one na optymalne nawilżenie, działają regenerująco i powstrzymują rozwój bakterii w ewentualnych już mikropęknięciach. Ponadto można zastosować okłady z banana czy awokado. Domowe nawilżanie może być jeszcze skuteczniejsze, jeżeli najpierw lekko złuszczy delikatną skórę warg. Możemy to zrobić np. za pomocą bardzo drobnego cukru, jednak należy robić to ostrożnie, żeby jeszcze bardziej nie naruszyć powierzchni. Dobrze mogą zadziałać także wiórki kokosowe albo mielona kawa. Warto też pamiętać, że naturalne balsamy do ust to nie tylko domowe sposoby, ale wygodna forma gotowych już produktów.
Naturalne balsamy do ust – jakie gotowe opcje wybierać?
Wybierając spośród gotowych produktów, dobrze jest upewnić się, że na pewno naturalne balsamy do ust jakie nas interesują są takimi w rzeczywistości. Dobrze jest zrezygnować z pochodnych ropy naftowej, czyli wazeliny, która nakłada nieprzepuszczalną warstwę ochronną, ale już niekoniecznie pielęgnuje czy pozwala na swobodną regenerację uszkodzonej skóry. Lepiej sprawdzą się balsamy zawierające w swoim składzie oleje o których mówiliśmy w poprzednim akapicie. Ponadto są one niejednokrotnie wzbogacane wyciągami ziołowymi, olejkami eterycznymi i substancjami pochodzenia roślinnego, które dostarczają skórze potrzebnych jej witamin. Działają też przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, regenerują i mocno nawilżają wargi.