czwartek, 28 kwiecień 2022 17:24

Jak dbać o usta, by zawsze były piękne i nawilżone?

apteka olmed pielęgnacja ust apteka olmed pielęgnacja ust pixabay

Nawilżone, jędrne i gładkie usta to nie tylko idealna baza pod makijaż, ale również aspekt, który pozwala czuć się nam po prostu piękniej.

Dzięki wypielęgnowanym wargom nasza pewność siebie wzrasta, a dodatkowo nie musimy martwić się o przykre konsekwencje przesuszonych ust w postaci pieczenia, szczypania czy odstających skórek. Aby pielęgnacja ust przynosiła nam pożądane efekty, musi zdecydowanie być systematyczna. A co oprócz tego? Warto z pewnością zaopatrzyć się w nawilżające, natłuszczające i regenerujące kosmetyki do ust (także w wersji do zadań specjalnych), w odrobinę cierpliwości oraz… w nowe nawyki, które dodatkowo wspierają rutynę pielęgnacyjną służącą upiększeniu warg. Jeśli nie wiesz, jak dbać o usta, by zachwycały swoim wyglądem (zarówno solo, jak i w jaskrawym kolorze szminki), to poniższe porady są stworzone dla Ciebie!

Nawilżająca pomadka do ust to prawdziwy must-have!

Kosmetykiem do ust, który zdecydowanie powinien znaleźć się w każdej torebce, plecaku czy na toaletce jest pielęgnacyjna pomadka. Jeśli chcesz, aby Twoje wargi były nawilżone i nie miały suchych skórek, warto wyrobić sobie nawyk częstej aplikacji pomadki. Obecnie na rynku drogeryjnym dostępnych jest wiele rodzajów tego typu produktów. Zdecydowanie jednak wśród nawilżających pomadek do ust warto wyróżnić trzy ich rodzaje, niezbędne do kompleksowej pielęgnacji warg:

  • klasyczne pomadki do ust - bez koloru, mogą stosować je zarówno mężczyźni, jak i kobiety, do używania na co dzień. Takie „bazowe” produkty zawierają zwykle masła, oleje lub woski, a także różnego rodzaju ekstrakty i wyciągi. Ważnym jest, by przy ich stosowaniu pamiętać o wspomnianej wcześniej regularności;
  • nawilżające pomadki do ust z filtrem przeciwsłonecznym - powinny być obecne w każdej letniej kosmetyczce i torbie podróżnej. Niewiele osób wie, że skóra na ustach jest zdecydowanie bardziej cienka i delikatna, niż skóra na twarzy i ciele). Z tego względu w obrębie czerwieni wargowej (czyli naszego naturalnego barwnika ust) promieniowanie UV może wywoływać bardzo silne reakcje i przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry właśnie w tym obszarze;
  • natłuszczające, ochronne pomadki do ust - mające za zadanie stworzyć na wargach warstwę okluzyjną, zapobiegającą odparowywaniu wody i wysuszeniu. W tym celu w składach pomadek stosuje się powlekające skórę masła i woski.

Peeling do ust i maska - zafunduj swoim wargom domowe SPA

Pielęgnacja ust z wykorzystaniem pomadek to nie wszystko - czasem warto poddać wargi zabiegom regenerującym, które z powodzeniem możesz wykonać w domu (https://www.aptekaolmed.pl/kategoria/pielegnacja-ust,1335.html)! Najlepsze efekty osiągniesz, jeśli takie zabiegi będziesz powtarzać raz w tygodniu. SPA dla warg rozpocznij peelingiem ust - zrobisz go za pomocą gotowych kosmetyków dostępnych w drogeriach, specjalnych pomadkach z zatopionymi w nich drobinkami lub z wykorzystaniem peelingu do ust domowej roboty. Aby go uzyskać, wystarczy zmieszać cukier lub sól z miodem czy z jogurtem naturalnym i masować wargi przez kilka minut.

Kolejnym krokiem pielęgnacyjnym może być maska do ust. Warto nałożyć ją na noc, by pomóc wargom się zregenerować. Maski do ust dostępne są w drogeriach i aptekach, natomiast w wersjo domowo-budżetowej można wykorzystać w tym celu roślinne masło kosmetyczne lub olej kosmetyczny o stałej konsystencji (przykładowo - olej kokosowy). Taką maskę do ust nakładamy po wykonaniu peelingu, grubą warstwą, na całą noc (lub każdorazowo przed ważnymi wydarzeniami, podczas których nasze wargi mają prezentować się nienagannie).

Pielęgnacja ust - czego warto unikać?

Wiesz już, jak dbać o usta, by te prezentowały się doskonale. Warto jednak również zdawać sobie sprawę z tego, czego nie robić, by nie pogarszać stanu warg. Wśród takich nawyków można wyróżnić:

  • częste oblizywanie warg (zwłaszcza na wietrze lub mrozie), które prowadzi do ich przesuszenia;
  • przygryzanie warg zębami lub skubanie ich palcami - powoduje to uszkodzenia mechaniczne tkanki, a dodatkowo może doprowadzić do zakażenia bakteryjnego;
  • malowanie ust w złej kondycji, przesuszonych i z widocznymi skórkami za pomocą matowych pomadek w zastygającej formule - takie praktyki jedynie pogorszą stan warg.

Wystrzegaj się wymienionych powyżej nawyków, nawilżaj usta, złuszczaj je i otulaj maskami, a odwdzięcza Ci się gładkością, miękkością i gotowością do nakładania najtrwalszych i najbardziej matowych pomadek!