środa, 29 marzec 2023 18:21

Cieniowanie włosów - co warto wiedzieć?

Cieniowanie włosów Cieniowanie włosów materiały prasowe

Cieniowanie włosów to jedna z najbardziej popularnych technik stylizacji fryzur zarówno kobiecych, jak i męskich. Zastosowanie tej metody pozwala na uzyskanie unikalnego kształtu, lekkości i objętości włosów. Cieniowanie ułatwia też codzienną pielęgnację. Nic dziwnego, że większość klientów salonów fryzjerskich decyduje się na cieniowanie włosów, ponieważ gwarantuje to idealną fryzurę, która nie wymaga skomplikowanych i czasochłonnych zabiegów stylizacji.

 

Gęste lub cienkie włosy

Wizyta w salonie fryzjerskim nie musi być stresująca i nie trzeba się obawiać, że dobierzemy niewłaściwą fryzurę. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie cięcie zgodne z typem włosów. Aby to zrobić, trzeba dokładnie opisać swoje włosy styliście - choć najpewniej sam szybko pozna ich fakturę i podpowie, co będzie najwłaściwsze. Pierwszą cechą włosów, na którą musimy zwrócić uwagę, jest ich objętość. Jeśli jest duża, cieniowanie gęstych włosów nada im więcej wyrazu i lekkości. W przypadku niskiej objętości warto wypróbować delikatniejsze cieniowanie, aby zwiększyć objętość i dodać.

Porowatość włosów, która wpływa na ich codzienne zachowanie

Kolejnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas dobierania fryzury, jest porowatość włosów. Włosy wysokoporowate są zwykle bardzo suche i skłonne do nadmiernego puszenia się na całej długości. Bardzo często występujące włosy średnioporowate są dość podobne, ale mają mniejszą skłonność do puszenia, zwykle tylko końcówki są przesuszone. Niska porowatość oznacza, że włosy są gładkie, błyszczące i ciężkie, co zazwyczaj świadczy o dobrym zdrowiu i kondycji kosmyków.

Porowatość wpływa na sposób cieniowania włosów przez fryzjera, który dostosowuje intensywność do poziomu porowatości. Właściwa pielęgnacja i stosowanie profesjonalnych kosmetyków również pomagają w podkreśleniu cieniowania i uzyskaniu spektakularnego efektu na gładkich włosach. Dzięki temu są nie tylko piękniejsze, ale też znacznie zdrowsze.

Długość włosów

Innym ważnym aspektem do uwzględnienia jest długość włosów. Cieniowane, długie włosy mają zupełnie inny efekt niż krótkie lub półdługie. Metoda cieniowania może również nadać konkretną charakterystykę i formę fryzurze. Na przykład, włosy cieniowane na ramiona zachowują prosty kształt, natomiast długie włosy mogą mieć zaokrąglony kształt. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Zdobycie podstawowej wiedzy na temat swoich włosów pozwoli ci na pewne dopasowanie cięcia. Podzielenie się tą wiedzą ze stylistą na pewno ułatwi proces przycinania i kształtowania włosów i zagwarantuje zadowolenie z otrzymanego efektu.

Czy cieniowanie włosów jest naprawdę dla wszystkich?

Mimo niewątpliwych korzyści, niestety nie. Na przykład cieniowanie włosów nie jest odpowiednią metodą dla osób o bardzo cienkich i wyjątkowo osłabionych kosmykach. Należy być bardzo ostrożnym przy zniszczonych włosach, ponieważ ta metoda może jeszcze bardziej uwypuklić niedoskonałości fryzury. Nie ma jednak reguły - należy po prostu wykonać cieniowanie w sposób, który będzie nadawał objętości i jednocześnie zachowywał jak najwięcej nienaruszonych kosmyków. W takim przypadku dobry fryzjer poradzi sobie doskonale, ale przed rozpoczęciem jakiejkolwiek obróbki nożyczkami, warto przedstawić mu, jaki efekt chcemy osiągnąć.