czwartek, 15 luty 2024 17:06

Zarządzanie łańcuchem dostaw leków - jak efektywnie organizować transport do aptek?

Transport leków do aptek Transport leków do aptek mat.prasowe

Łańcuch dostaw obejmuje szereg działań logistycznych i marketingowych, które mają na celu dostawę towarów od producenta do odbiorcy. Należy przy tym spełnić liczne wymogi bezpieczeństwa i higieniczne, aby produkty zachowały deklarowaną jakość. To kwestia zadowolenia klientów i reputacji sprzedawcy. Łańcuch dostaw leków jest wyjątkowy, ponieważ nakłada na przedsiębiorców część odpowiedzialności za ludzkie zdrowie.

 

Efektywny transport leków do aptek

Łańcuch dostaw obejmuje produkcję od pozyskania najprostszych surowców, produkcję, transport, dystrybucję i liczne inne procesy aż do zakupu przez ostatecznego odbiorcę, a także badania potrzeb rynku. Rozwożenie leków do aptek to końcowe ogniwo łańcucha. Zajmują się nim wyspecjalizowani hurtownicy. Spełniają oni techniczne i prawne wymagania stawiane lekom. Jak one wyglądają?

  • Niska temperatura – jest najważniejsza dla zachowania właściwości leków. Wymaga ciągłej pracy systemów grzewczo-chłodniczych.

  • Zachowanie ciągłości zimnego łańcucha – przewoźnik powinien móc w razie wątpliwości udowodnić, że leki nie zostały przegrzane od zakończenia produkcji aż do odbioru przez pacjenta.

  • Dokumentowanie – dotyczy m.in. identyfikacji leków, ich pochodzenia i miejsca docelowego, a także przedsiębiorstw odpowiadających za transport.

Zimny łańcuch dostaw – szczególne wyzwanie logistyczne

Producenci leków ściśle określają warunki ich bezpiecznego przechowywania, podając graniczne dopuszczalne temperatury. Na tej podstawie wyróżnia się trzy rodzaje łańcuchów dostaw:

  1. ciepły: 15-25°C;

  2. zimny: 2-8°C

  3. mroźniczy: poniżej -20°C.

Utrzymanie odpowiedniego zimna wymaga podejścia pasywnego lub aktywnego. W pierwszym przewoźnik polega na pojemnikach izolacyjnych z wkładami chłodniczymi, w drugim – na mobilnych chłodniach. Warto nadmienić, że tylko te drugie pozwalają na dokładną kontrolę temperatur i reagowanie na ryzykowne ich podniesienie. Dlatego odpowiedzialny hurtownik pharmalink.pl stosuje wyłącznie zimny łańcuch aktywny.

Transport w zamrożeniu jest realizowany w suchym lodzie, czyli zestalonym dwutlenku węgla. To oczywiście zwiększa koszty, jednak niektóre substancje koniecznie wymagają mrożenia dla długiego zachowania swoich właściwości. Substancje biologicznie czynne bywają niesamowicie skomplikowane, z czego niestety nieraz wynika ich nietrwałość. Powstrzymuje ją tylko tak silne zamrożenie. Przed podaniem leku trzeba go oczywiście rozmrozić, czyli w kontrolowany sposób przenieść do łańcucha zimnego. Producenci określają dopuszczalny czas przechowywania po rozmrożeniu, który może być tak krótki, jak kilka dni.

Transport leków do aptek to trudne zadanie, z którym radzi sobie zaledwie garstka podmiotów. Wymaga zaawansowanego systemu logistycznego i szczegółowego dokumentowania warunków przewozu. To przewoźnik ponosi bowiem odpowiedzialność za wszelkie naruszenia, tylko niekiedy mogąc powołać się na zadziałanie siły wyższej.