wtorek, 20 luty 2024 14:59

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny w REX MEDICA Rezonans magnetyczny w REX MEDICA mat.prasowe

Rezonans magnetyczny należy do nieinwazyjnych badań diagnostycznych, które pomagają w rozpoznawaniu wielu chorób i dolegliwości. Badanie uchodzi za wyjątkowo bezpieczne, przez co może być stosowane także u kobiet w ciąży. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym dokładnie polega i jak się do niego przygotować.

 

Rezonans magnetyczny – co to za badanie?

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie wykorzystujące działanie pola magnetycznego, które oddziałuje na protony wodoru obecne w naszych komórkach. Po wyłączeniu pola magnetycznego komórki wracają do pozycji wyjściowej, co pozwala na stworzenie obrazu badanej części ciała. W całym procesie pomocne są generowane komputerowo fale radiowe. Mimo iż badanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne może trwać od 20 do 60 minut.

Diagnostyka przeprowadzona jest w pracowni rezonansu magnetycznych. Najczęściej wykorzystuje się aparaturę zamkniętą w formie tunelu. Ciasna komora może powodować dyskomfort u niektórych pacjentów, zwłaszcza tych cierpiących na klaustrofobię. Jeśli odczuwasz silny niepokój związany z przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach, poinformuj o tym personel medyczny przed rozpoczęciem badania. Niektóre pracownie oferują także obrazowanie w otwartym aparacie MRI. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się również w przypadku pacjentów z otyłością.

Kiedy przeprowadza się rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny w REX MEDICA pozwala na dokładne obrazowanie tkanek i narządów wewnętrznych. Co więcej, zastosowanie kontrastu umożliwia ocenę ich funkcji. MRI stanowi ponadto istotne narzędzie diagnostyczne, ułatwiające rozpoznanie zmian patologicznych w układzie mięśniowym i szkieletowym.

Najczęściej badanie przeprowadzone jest u pacjentów po wypadkach, u osób z podejrzeniem uszkodzenia mózgu oraz w przypadku tętniaków. Diagnostyka przeprowadzana w okolicach głowy wykonywana jest także do obrazowania dysfunkcji zatok, zapalenia opon mózgowych oraz nowotworów. Może być zlecone przy tym u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz osób z chorobami przysadki mózgowej. Rezonans magnetyczny jest wyjątkowo przydatny podczas diagnostyki rozmaitych dolegliwości układu nerwowego. Może pomóc ponadto w rozpoznaniu zwyrodnień kręgosłupa, guzów oraz stanów zapalnych w narządach.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

MRI jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, które nie wymaga zbyt wielu przygotowań. W przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem należy pamiętać jednak o aktualnym wyniku stężenia kreatyniny we krwi. W takiej sytuacji warto także ograniczyć przyjmowanie płynów i jedzenia. Kontrast może powodować bowiem nudności. W ciągu dnia po badaniu należy jednocześnie wypić 2 litry wody, która pomoże wypłukać substancję z organizmu.

W przypadku badania bez kontrastu nie ma konieczności rezygnowania z picia i jedzenia. Standardowo przyjmuj również wszystkie leki. Pamiętaj o tym, aby wybrać ubrania bez metalowych elementów oraz ściągnąć biżuterię. Jeśli będziesz badać okolice głowy ogranicz makijaż, który może zmniejszyć wiarygodność diagnostyki.