wtorek, 26 kwiecień 2022 16:52

USG piersi – podstawa profilaktyki u każdej kobiety

USG piersi USG piersi pixabay

Profilaktyczne badania zyskują na popularności – i bardzo dobrze. Dzięki profilaktyce jesteśmy w stanie wykryć choroby we wczesnym stadium i leczyć je w fazie, w której działania będą skuteczne, a także znaleźć niepokojące zmiany, które mogą przekształcić się w nowotwory.

 

Niestety, nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet. Zazwyczaj wywodzi się z tkanki nabłonkowej i przez długi czas nie daje żadnych objawów, a w Polsce w 2020 roku liczba zachorowań wynosiła ponad 24 000 przypadków, niestety jest też większa umieralność na nowotwór piersi niż w innych krajach Zachodu.

Zazwyczaj nowotwór piersi dotyka kobiet, które przekroczyły 55 rok życia, jednak należy pamiętać, że może być równie groźny u kobiet młodych. Zachorowalność zaczyna wzrastać już po ukończeniu 35 roku życia. Zdarzają się również rzadkie przypadki, gdy rak piersi występuje u mężczyzn.

Za wystąpienie nowotworu piersi odpowiedzialna może być również mutacja genów BRCA1, BRCA2, p53, ATM.

USG piersi – charakterystyka badania

USG to badanie nieinwazyjne, wykorzystujące ultradźwięki, które pozwala na dokładne zobrazowanie struktury piersi. Dzięki temu łatwo dostrzec zmiany w postaci torbieli czy guzów. Jest to badanie bardzo czułe, które pozwala wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany, dlatego tak ważne jest, by nawet w młodym wieku wykonywać je regularnie.

Badanie ultrasonograficzne piersi jest szczególnie przydatne w przypadkach, gdy budowa piersi jest gruczołowa. Dlatego też jest najbardziej polecane młodym kobietom, choć warto, by badania takie wykonywały wszystkie kobiety. Przede wszystkim jednak nie należy zwlekać jeśli wewnątrz piersi podczas samobadania wyczujemy zmiany oraz gdy zaobserwujemy zaczerwienienie brodawki, zmiany na skórze piersi lub zaczerwienienia.

Dlaczego USG – USG a mammografia

Mammografia i USG znacząco się różnią. Dzięki temu, że USG wykorzystuje fale dźwiękowe (ultradźwięki), obojętne dla organizmu, nie wymaga ono posiadania skierowania. USG pozwala wykryć zmiany znacznie wcześniej niż mammografia, a tym samym umożliwia wcześniejsze wdrożenie koniecznego leczenia, oszczędzenie radykalnych zabiegów, a także wydłużenie życia. Jest łatwo dostępne, dlatego zaleca się jego wykonywanie raz na dwa lata, już od ukończenia 20 roku życia, choć zdecydowanie bardziej poleca się, by powtarzać je co roku. W USG, w przeciwieństwie do mammografii, możliwe jest rozróżnienie zmian łagodnych od tych złośliwych, torbielowatych i litych.

Mammografia wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dlatego też wymaga posiadania skierowania. Może być również niemiarodajna, zwłaszcza u kobiet o wysokiej ilości tkanki gruczołowej, co często występuje u osób w młodszym wieku. Program profilaktyczny raka piersi, w ramach którego badanie jest wykonywane, jest adresowany jednak jedynie do kobiet po 50 roku życia. Badanie wówczas może być niemiarodajne przy strukturze bogatogruczołowej u kobiet starszych.

Korzyści z regularnie wykonywanego badania USG

Regularne wykonywanie USG piersi niesie za sobą wiele korzyści, których nie sposób zlekceważyć. Ewentualnie wykryte zmiany mogą zostać skierowane do regularnej kontroli, w celu obserwacji. Ponadto można również zlecić biopsję, jeśli obraz nie jest jasny lub wzbudza niepokój. Jeśli zmiana wykryta jest wcześnie – umożliwia szybkie wdrożenie skutecznego leczenia.

Dzięki wcześniejszemu wykryciu jest duża szansa, że zmiany nie spowodują przerzutów. Te, w przypadku raka piersi, zazwyczaj lokują się w kościach, mózgu, płucach i wątrobie, a przez to, już po ich wystąpieniu, wymagają znacznie bardziej zaawansowanego leczenia, a rokowania są zdecydowanie mniej korzystne.