poniedziałek, 10 lipiec 2023 09:47

Opieka krótkoterminowa – co warto o niej wiedzieć?

ośrodki opieki ośrodki opieki pixabay

Domy spokojnej starości już nie są nowością w naszym kraju. Z każdym rokiem coraz więcej osób przekonuje się, że to dobre miejsca, aby seniorzy mogli spędzić jesień swojego życia w spokoju i miłej atmosferze. Nowością jest jednak opieka krótkoterminowa, w skład której wchodzi opieka weekendowa lub kilkudniowa. Dowiedz się, na czym polega i czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie lub Twoich bliskich.

 

Dom pomocy na weekend – na czym polega?

Osoby starsze mają wiele opcji, jeśli chodzi o profesjonalną opiekę i pomoc medyczną. W większości przypadków jest to opieka całodobowa. W ostatnim czasie coraz więcej osób interesuje się również opieką krótkoterminową. Często jest to uzupełnienie opieki godzinowej lub po prostu rozwiązanie wybierane przez rodzinę w sytuacjach, gdy nie są w stanie zająć się seniorami. Dom opieki zapewnia wsparcie dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań seniorów, którzy wybierają tam czasowy pobyt. Jest to szczególnie praktyczne rozwiązania, jeżeli opieka nad seniorem negatywnie odbija się na jego opiekunie – na  zdrowiu fizycznym lub psychicznym. Niekiedy może nawet zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu całej rodziny opiekuna. Ma to zastosowanie zwłaszcza w przypadku osób, którzy cierpią na chorobę demencyjną, lub gdy ich opiekun uległ wypadkowi lub zachorował. Opieka krótkoterminowa pozwala seniorom na bezpieczny, stabilny i komfortowy pobyt, zwłaszcza gdy nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Krótkoterminowe pobyty w domu opieki mogą być również weekendowe lub trwające kilka tygodni. To sposób, aby opiekun, który często jest członkiem rodziny seniora odpoczął lub zajął się swoim życiem czy rozwiązał jakieś pilne sprawy.

Terminowy dom pomocy – czy warto?

Pobyt czasowy seniora w ośrodku opieki może być nie tylko korzystny dla samej osoby starszej, ale także dla jej opiekuna. Pozwala na chwilową odskocznię od codziennych, często wyczerpujących, obowiązków związanych z opieką. To czas, w którym opiekun może zająć się swoim zdrowiem lub innymi ważnymi sprawami, takimi jak odpoczynek, pobyt w sanatorium, remont domu  czy zaległe obowiązki w biurze. Wysłanie osoby starszej do domu seniora na kilka dni może być decyzją trudną, jednak daje to możliwość nabrania dystansu, odstresowania się oraz znalezienia czasu dla siebie i rodziny. W dalszej perspektywie, taka decyzja może wiązać się z wieloma korzyściami dla opiekuna i jego podopiecznego. Jest także pewnym urozmaiceniem dla seniora, który być może w przyszłości zdecyduje się, na stały pobyt w takiej placówce.