sobota, 17 grudzień 2022 14:38

Kiedy wybrać się do diabetologa?

diabetolog Poznań diabetolog Poznań materiały prasowe

Diabetolog to specjalista, który diagnozuje i leczy cukrzycę. Cukrzycę określa się mianem choroby cywilizacyjnej. Rzeczywiście, staje się ona coraz bardziej powszechną chorobą, diagnozowaną u dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, niezależnie od narodowości czy statusu.

 

Istnieje kilka głównych rodzajów cukrzycy.


Cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną, w której trzustka nie wytwarza lub nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, która jest potrzebna do regulacji poziomu cukru we krwi. Jest częściej diagnozowany u młodych ludzi i dość szybko się rozwija.


Cukrzyca typu II ma podłoże metaboliczne trzustka produkuje insulinę, ale organizm zaczyna być oporny na jej działanie. Ogólnie rzecz biorąc, ten typ cukrzycy jest spowodowany złą dietą.

Istnieje również cukrzyca typu III (cukrzyca wtórna), która ma podłoże w innych schorzeniach (np. nadczynności tarczycy albo zespołu policystycznych jajników) oraz cukrzyca ciążowa, diagnozowana u kobiet ciężarnych.

Kiedy zgłosić się do diabetologa- jakie są pierwsze objawy cukrzycy

Najczęściej pacjenci są kierowani do diabetologa, gdy rutynowe badania krwi wykazują wysoki poziom cukru - norma oscyluje wokół 70-99, jeśli jest wysoki, badanie powinno być powtórzone po kilku dniach, a jeśli jest nadal zbyt wysoka, pacjent kierowany jest do diabetologa.

Oczywiście są jeszcze inne objawy, które mogą sugerować rozwój cukrzycy.
Należą do nich: silne pragnienie, ataki apetytu, apatia, zmęczenie, senność, suchość w ustach, osłabienie, problemy z widzeniem i częstym oddawaniem moczu.

Leczenie cukrzycy – długoterminowe i wielospecjalistyczne

Specjalista ds. cukrzycy diagnozuje i leczy każdą cukrzycę. Należy pamiętać, że leczenie tego jest długotrwałe i wieloaspektowe.
Pacjent ma regularne wizyty u diabetologa, podczas których lekarz analizuje jego wyniki glikemii, dobiera dawki insuliny i innych leków, w razie potrzeby udziela porad dietetycznych, edukuje pacjenta w zakresie insuliny pompy, a także kieruje pacjenta do innych specjalistów. Cukrzyca jest chorobą obarczoną ryzykiem powikłań, dlatego konieczna jest konsultacja okulistyczna, endokrynologa lub kardiologiczna.

Diabetolog Poznań

Interesuje Cię diabetolog Poznań? W Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Flosmed jest możliwość konsultacji diabetologicznych oraz badań diagnostycznych prowadzonych przez dr n. med. Magadalenę Katarzynę Kujawską-Łuczak, która jest świetnym diabetologiem z Poznania. Umówienie wizyty w poradni wymaga telefonicznego kontaktu i znalezienie właściwej wizyty.