poniedziałek, 27 marzec 2023 09:43

Kiedy i komu potrzebny jest kardiolog Katowice?

Kardiolog Katowice Kardiolog Katowice Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednymi z najpoważniejszych dla każdego człowieka. Jest wiele powodów ich istnienia. Predyspozycje genetyczne, zła dieta, powikłania po innych chorobach, niewystarczająca ilość ruchu, nadwaga, otyłość.

Zaburzenia rytmu serca są przypadłością, która może pojawić się u osób w każdym wieku. Pod żadnym pozorem nie można jej bagatelizować, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Im szybciej poradnia kardiologiczna zdiagnozuje problemy z sercem, tym szybciej będzie można włączyć skuteczne leczenie. Jednym z podstawowych badań, które wykonuje kardiolog, jest oczywiście EKG oraz echo serca.

Jak leczy się zaburzenia rytmu serca?

Jedną z najczęściej występujących chorób związanych z zaburzeniem rytmu serca jest arytmia. Nieleczona może być przyczyną innych chorób jak migotanie przedsionków. W większości przypadków leczenie zaburzeń rytmu serca odbywa się z udziałem leków farmakologicznych. W szczególnych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegów i operacji, o czym jednak zawsze decyduje lekarz kardiolog, na podstawie szczegółowych badań. Jak już zdążyliśmy się dowiedzieć, leczeniem chorób serca zajmują się lekarze specjaliści — kardiolodzy. Pierwszym wskazaniem do udania się do nich na wizytę powinny być odczuwalne różnice w pracy mięśnia sercowego — przyspieszona lub spowolniona praca, szybsze męczenie się. Aby mieć pełną kontrolę nad swoim stanem zdrowia, zaleca się także okresowe mierzenie ciśnienia tętniczego i pulsu. Pomagają w tym urządzenia nazywające się ciśnieniomierzami. Są bardzo proste w obsłudze, a dzięki zasilaniu bateryjnemu, można je zabrać ze sobą w każdą podróż. Jeśli ciśnieniomierz przez kilka pomiarów będzie wskazywać wysokie wyniki, poradnia kardiologiczna powinna być miejscem, do którego w pierwszej kolejności skierujesz swoje kroki.

Jak poradnia kardiologiczna może ci pomóc?

Działające w Katowicach Górnośląskie Centrum Medyczne jest jedną z najbardziej znanych placówek, w których może być leczona choroba niedokrwienna serca. Jednak nie jest to jedno miejsce, oferujące specjalistyczną pomoc lekarzy kardiologów. Do poradni kardiologicznej, w której przyjmuje dobry Kardiolog Katowice, można się także udać do centrum medycznego Ceglana. Poradni ta ma pod swoją opieką pacjentów z różnego rodzaju chorobami serca — wrodzone wady serca, nadciśnienie tętnicze oraz inne choroby układu krążenia. Każdy z pacjentów może tu liczyć na szczegółową diagnostykę, obejmującą echo serca, rtg klatki piersiowej, holter ekg i wiele innych badań zleconych przez lekarza. W zależności od zdiagnozowanej choroby, np. choroba wieńcowa, pacjent na miejscu może także skorzystać z porad lekarzy innych specjalizacji. Kardiolog Katowice może np. skierować pacjenta do diabetologa, jeśli istnieje podejrzenie, że powodem choroby sercowo-naczyniowej jest cukrzyca. Tam zostanie wdrożone leczenie cukrzycy, a także przygotowany będzie kompletny plan diety.

Nie ograniczyć ryzyko na zapalenie mięśnia sercowego?

Zdrowy styl życia to najlepsze, co lekarze kardiolodzy na całym świecie zalecają swoim pacjentom. Jeśli chcesz utrzymywać swoje serce w dobrej kondycji, bardzo ważne jest, aby w twoim codziennym rytmie dnia znalazło się miejsce na odrobinę ruchu. Należy również dbać o to, aby dieta była zdrowa i w jak najmniejszym stopniu opierała się na przetworzonej żywności, tłustym smażonym jedzeniu i potrawach z dużymi ilościami cukru i soli.