piątek, 19 sierpień 2022 16:38

Czy można samodzielnie rozpoznać raka piersi?

kosmetyki po chemioterapii kosmetyki po chemioterapii pixabay

Rak piersi jest jedną z najczęściej diagnozowanych u kobiet postaci raka. Czy jego objawy można rozpoznać samodzielnie? Tak, jest to możliwe. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by w porę zgłosić się do lekarza!

 

Czym jest rak piersi?

Rak gruczołu piersiowego, sutka czy też rak piersi to nazwy tej samej dolegliwości, w której dochodzi do pojawienia się komórek nowotworowych w piersiach. Najczęściej ta choroba dotyka kobiet.

Na wystąpienie raka piersi w wyższym stopniu są narażone kobiety, u których doszło do mutacji genów BRCA 1 i BRCA2. Sprzyjają im też zaawansowany wiek, czynniki hormonalne, wystawienie na promieniowanie jonizujące.

Jakie objawy daje rak piersi?

W schorzeniu jak rak piersi objawy mogą początkowo nie być widoczne. Często zdarza się, że jest on diagnozowany przypadkowo, w trakcie samobadania lub badania ginekologicznego.

Głównym objawem jest pojawienie się guzka w piersi. Gdy chodzi o objawy raka jak wygladaja guzy na piersiach? Najczęściej mają one postać twardej zmiany, która w początkowych fazach ma małe wymiary, natomiast następnie może się powiększyć.

Dodatkowo w przebiegu raka piersi dochodzi również do innych objawów jak:- Wycieki z brodawki sutkowej,- Wciąganie brodawki sutkowej do środka piersi,- Powiększenie jednej piersi,- Nadmierne napięcie skóry piersi,- Marszczenie się skóry na piersi,- Pogrubienie skóry na piersi,- Owrzodzenia skóry piersi,- Bóle piersi,- Bóle w okolicy piersi, na przykład pod pachą.

Mogą też pojawić się inne dolegliwości, na przykład przemęczenie, powiększenie węzłów chłonnych pod pachami.

Rak piersi – jak wygląda leczenie?

Stosowane są różne metody postępowania, które dobierane są w zależności od rodzaju raka, umiejscowienia zmiany, stopnia jej zaawansowania.

Leczenie raka piersi polega głównie na usunięciu zmiany podczas zabiegu chirurgicznego, a także na przeprowadzeniu radioterapii, chemioterapii (warto stosować kosmetyki po chemioterapii dla szybkiego odrostu włosów).

Wcześnie wykryty rak piersi pozwala na całkowite wyleczenie dolegliwości. Warto więc regularnie badać piersi samodzielnie i korzystać z badań USG oraz mammografii!