poniedziałek, 03 czerwiec 2024 15:36

Wosk pszczeli - niezwykły dar natury

zastosowanie wosku pszczelego zastosowanie wosku pszczelego fot: pixabay

Wosk pszczeli, to jedna z najbardziej niezwykłych substancji produkowanych przez pszczoły. Od wieków, ludzie wykorzystują go do różnych celów, od wyrobu świec po zastosowania lecznicze. Jego unikalne właściwości sprawiają, że jest nie tylko cenionym surowcem, ale także nieocenionym składnikiem w kosmetyce i medycynie. Warto wiedzieć, czym jest wosk pszczeli, jak powstaje, jakie ma właściwości i jakie znajduje zastosowanie.

Jak powstaje wosk pszczeli?

Wosk pszczeli, jest wydzieliną gruczołów woskowych młodych pszczół robotnic, zwykle 14 -dniowych. Gruczoły te, znajdują się na spodniej części odwłoka. Proces wytwarzania wosku, jest bardzo spektakularny - pszczoły skupiają się w większych grupach, łącząc się ze sobą odnóżami i tworząc długie łańcuchy. Dzięki temu temperatura ich odwłoków podnosi się o kilka stopni, co umożliwia produkcję wosku. Następnie robotnice przenoszą wydzielinę do otworu gębowego i za pomocą żuwaczek formują płatki wosku.

Różnorodność wosku pszczelego

Wosk pszczeli ma zwartą, lekko tłustą konsystencję i topi się w temperaturze 62 - 72 stopni Celsjusza. Jego barwa może być zmienna - od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Ze względu na kolor, wosk dzieli się na biały i żółty. Naturalny wosk pszczeli ma miły zapach. przypominający miód i kit pszczeli.

Zastosowanie wosków pszczelich

Pszczoły wykorzystują wosk do tworzenia plastrów miodu, które są niezbędne do gromadzenia zapasów miodu i pierzgi, wychowania czerwi oraz naprawiania wszelkich uszkodzeń i zasklepiania komórek wypełnionych miodem.

Właściwości wosku pszczelego

Wosk pszczeli zawiera związki dobroczynne dla zdrowia i urody człowieka, takie jak beta - karoten, flawonoidy, skwalen, chryzyna, witamina A, kwas masłowy, alkohole i kwasy tłuszczowe. Dzięki temu ma on działanie bakteriobójcze, natłuszczające i ochronne.

Właściwości lecznicze

Dzięki zawartości alkoholi i kwasów tłuszczowych, wosk pszczeli zapobiega przesuszaniu się naskórka. Skóra zwilżona woskiem jest gładka, miękka i lśniąca. Dlatego jest chętnie dodawany do maści, kremów, czopków, cieni do powiek, balsamów, podkładów i plastrów do depilacji. Poleca się go na następujące dolegliwości:

●choroby skóry

●trądzik

●łuszczyca

●pieluszkowe zapalenie skóry

●czyraki

●rumień (w formie mazideł)

●reumatyzm (w formie okładów)

●oparzenia słoneczne

●świąd i rany (w formie opatrunków i maści)

●zapalenie zatok

●katar sienny i astma oskrzelowa

●zapalenie błon śluzowych gardła, nosa i jamy ustnej

Zastosowania wosku pszczelego

Od wieków, wosk pszczeli był wykorzystywany do produkcji świec na dworach i w kościołach. Świece z wosku pszczelego, mimo że kosztują więcej niż ich parafinowe odpowiedniki, wydzielają podczas palenia bardzo przyjemny zapach.

Zastosowanie w pasiekach

W pasiekach, wosk pszczeli jest używany do wytwarzania miodu poprzez budowę tzw. węzy pszczele, czyli szablony w ramkach z wytłoczonymi kształtami plastra.

Przemysł chemiczny i spożywczy

Wosk pszczeli, jest również ceniony w przemyśle chemicznym i spożywczym. Używa się go do produkcji past do podłóg, nabłyszczaczy, folii do owijania serów pleśniowych, glazurowania owoców oraz konserwowania żywności. Jest także składnikiem farb, kredek świecowych, klejów i gum do żucia.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Dzięki swoim właściwościom natłuszczającym i ochronnym, wosk pszczeli jest chętnie wykorzystywany w kosmetyce. Dodaje się go do różnorodnych produktów pielęgnacyjnych, aby zapewnić skórze gładkość, miękkość i blask.

Wosk pszczeli, to wyjątkowa substancja o szerokim spektrum zastosowań. Jego unikalne właściwości chemiczne i fizyczne sprawiają, że jest niezastąpiony zarówno w lecznictwie, jak i w codziennym życiu. Dzięki pszczołom, które go produkują, możemy korzystać z dobrodziejstw wosku pszczelego, ciesząc się jego naturalnymi zaletami. Niezależnie od tego, czy używamy go do produkcji świec, kosmetyków czy w celach leczniczych, wosk pszczeli pozostaje niezwykłym darem natury, który zasługuje na naszą uwagę i szacunek.