poniedziałek, 01 lipiec 2024 16:45

Rozluźnij żuchwę i pozbądź się napięcia - zestaw ćwiczeń na spiętą żuchwę

Warszawskie Kręgi Warszawskie Kręgi pixabay

Życie na wysokich obrotach i w ciągłym pędzie ma swoje fizyczne konsekwencje. Te mogą przybierać różne formy i manifestować się pod postacią wielu dolegliwości. Pacjenci żyjący pod dużą presją i w chronicznym stresie, szczególnie często zgłaszają objawy związane z napięciem twarzy, głowy, szyi i ramion. W jaki sposób możesz sobie z nimi poradzić? Sprawdź nasz zestaw ćwiczeń na spiętą żuchwę!

 

Dlaczego czuję ciągłe spięcie żuchwy?

Wszystko zależy od osoby. Dla kogoś wiodącym źródłem generującym nieprzyjemne wrażenia może być problem strukturalny wynikający np. z wadliwego ustawienia anatomicznego kluczowych struktur. Trudno pomijać w tym jednak komponentę emocjonalną. Wiele trudnych emocji a także przewlekły stres daje bowiem o sobie znać w formie dolegliwości odczuwanych w ciele. Wzmożone napięcie mięśniowe, dolegliwości bólowe, bruksizm, zaburzone funkcje układu pokarmowego, trudności z regeneracją czy problemy kognitywne należą to powszechne symptomy somatyzacji.

Napięcie twarzy - czy to stres?

Są niepozorne, ale bardzo pracowite. Z perspektywy wielu istotnych dla prawidłowego funkcjonowania ciała aspektów, stawy skroniowo-żuchwowe stanowią kluczowe ogniwo. Kiedy ich funkcjonowanie zostaje zaburzone, możesz odczuwać to m.in. jako wzmożone napięcie twarzy (głównie mięśni żwaczy), ból tego obszaru, ograniczoną ruchomość żuchwy, przeskakiwanie w żuchwie, szumy uszne, ścieranie zębów, nawykowe zaciskanie zębów czy zgrzytanie zębami.

Autoterapia żuchwy: masaż i ćwiczenia

Terapia manualna stanowi nieocenione wsparcie w radzeniu sobie z przewlekłym napięciem i dysfunkcjami obszaru stawów skroniowo-żuchwowych. Ważnym aspektem powrotu do pełni sprawności jest systematyczna praca własna, która utrwala efekty fizjoterapeutycznej pracy gabinetowej.

Doskwiera Ci spięta żuchwa? Odczuwasz ból okolicy mięśni żucia, głowy lub szyi? A może zgrzytasz zębami i cierpisz na bruksizm? Zapoznaj się z instruktażowym zestawem ćwiczeń przygotowanych przez fizjoterapeutów gabinetu Warszawskie Kręgi i przetestuj każde z nich na sobie. Najlepsze efekty osiągniesz włączając je systematycznie w swoją codzienność i każdego dnia poświęcając im chwilę uwagi.

Ćwiczenie 1

Masaż żwaczy

Mięśnie żwacze odpowiadają za unoszenie, wysuwanie i cofanie żuchwy. Niejako przyciskając żuchwę do szczęki, wpływają na wzmocnienie siły zgryzu. To zaś umożliwia gryzienie i żucie pokarmu. Masaż żwaczy możesz wykonać z zamkniętymi oczami i odrobiną oliwki na dłoniach. To technika rozluźniająca na spiętą szczękę. Niweluje też napięciowe bóle głowy!

Jak wykonać masaż żwaczy?

W zależności od poziomu odczuwanego napięcia, możesz poświęcić im od 30 sekund, nawet do kilku minut. Kieruj ruch bardzo powoli i uważnie od dołu, w stronę skroni.

Ćwiczenie 2

Relaksacja mięśnia czworobocznego

Mięsień czworoboczny dźwiga i opuszcza staw ramienny, zbliża łopatki do kręgosłupa, umożliwia też wykonanie gestu wzruszania ramionami.

Jak zrelaksować mięsień czworoboczny?

Chwyć jedną ręką za przeciwległy bok głowy i przyciągaj ją w stronę barku. Utrzymaj tę pozycję. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

Ćwiczenie 3

Rozluźnienie poizometryczne mięśni odwodzących

Rozluźnianie poizometryczne wykorzystujemy często, żeby poradzić sobie ze wzmożonym napięciem mięśniowym lub obecnością przykurczów. Dzięki przywróceniu mięśniom właściwej długości i elastyczności, unikamy przeciążenia stawów.

W jaki sposób wykonać rozluźnienie poizometryczne?

Twoim zadaniem jest pokonanie oporu obu rąk ułożonych pod brodą. Postaraj się w tym czasie otworzyć lekko usta i zatrzymać ruch. Następnie, poszerz otwarcie i zatrzymaj. W ostatnim ruchu, otwórz usta maksymalnie, tak jednak, by nie sprawiało Ci to bólu. Powoli powróć do pozycji wyjściowej.

Ćwiczenie 4

Rozluźnianie żwaczy

Autoterapeutyczną pracę z mięśniami żucia możesz też wykonać opuszkami palców. Stosuj naprzemiennie okrężne i podłużne ruchy. To ćwiczenie szczególnie przydatne, jeśli zdarzają Ci się trudności z otwieraniem ust, ruch nie odbywa się płynnie, lub napotykasz ograniczenia.

Ćwiczenie 5

Mobilizacja mięśni nadgnykowych

Mięśnie nadgnykowe to antagoniści mięśni żucia. Opuszczają żuchwę i unoszą kość gnykową. Uczestniczą też w przełykaniu i wspierają pracę języka.

Jak wykonać mobilizację?

Poruszaj dłonią naprzemiennie w prawo i w lewo. Uważaj jedynie na węzeł chłonny. Poświęć na tę mobilizację około minuty. W efekcie doświadczysz rozluźnienia gardła i odprężenia głosu. To ćwiczenie pomocne przy zaciskaniu zębów oraz gdy chcesz pozbyć się chrypki.

Ćwiczenie 6

Masaż skroni

Niewiele jest sposobów rozprawienia się z bólem głowy skutecznych tak, jak masaż skroni. Dzięki temu przyspiesza przepływ krwi, maleje napięcie, zwiększa się przepływ tlenu i substancji odżywczych do mózgu.

Jak wykonać masaż skroni?

Wbrew pozorom, to nie masaż jednopunktowy. Zacznij w miejscu, gdzie łuk brwiowy krzyżuje się z kącikiem oka. Ucisk powinien być delikatny na tyle, by nie zwiększać napięcia. Najlepiej, gdy pozostawszy w jednym punkcie przez około 5 sekund, będziesz stopniowo przenosić palce wyżej, do linii włosów. W zależności od stopnia nasilenia bólu, możesz spróbować włączyć też delikatne i powolne, okrężne ruchy palcami w każdym z punktów okolicy skroni.

 

Wyeliminuj przyczyny spiętej żuchwy

Jeśli mimo wdrożonej autoterapii problem nie ustępuje, umów wizytę u doświadczonego fizjoterapeuty stomatologicznego i pozwól sobie pomóc. Dzięki indywidualnie dobranym technikom ukierunkowanym na zniesienie dolegliwości u źródła, fizjoterapeuta pomoże Ci skutecznie rozprawić się z problemem.