piątek, 16 czerwiec 2023 15:39

Poradnik: materace – Jak materac wpływa na sen?

materace materace mat.prasowe

Dostępne na rynku materace różnią się pod względem zastosowanych materiałów, składu, wagi, konstrukcji oraz wielu innych parametrów. Nic dziwnego, ponieważ to, na czym śpimy, ma niezwykle istotny wpływ na jakość naszego snu. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się określone rodzaje materaców oraz w jaki sposób oddziałują na ludzki organizm. Zapraszamy do lektury!

 

Materace a jakość snu 

Po długim, wyczerpującym dniu wszystko, czego tak naprawdę potrzebujemy, to dobrze przespana noc. Tak jak nasze ciało najlepiej relaksuje się w godzinach nocnych, tak samo również czyni nasz umysł. Dlatego tak ważną rolę odgrywa materac, na którym śpimy. Odpowiednio dobrany zapewnia bowiem doskonałe podparcie kręgosłupowi. 

Zła jakość snu nie tylko obniża naszą produktywność, ale również osłabia organizm. Niedopasowany materac skutkuje nieprawidłowym układaniem się ciała oraz tworzeniem punktów ucisku, co w rezultacie prowadzi do bólów pleców, bioder czy szyi. 

Jeśli śpimy na miękkim, za twardym czy za małym materacu, zdrowy sen jest praktycznie niemożliwy. Możemy jednak tego uniknąć, wybierając materac, który jest najbardziej odpowiedni dla potrzeb naszego snu. 

Odpowiednio dobrany materac – na co zwrócić uwagę?

Oferowane przez producentów materace, to między innymi:

  • materace piankowe, 
  • materace sprężynowe, 
  • materace multipocket,
  • materace bonellowe
  • materace kieszeniowe, 
  • materace lateksowe.

Czym charakteryzują się tego typu podkłady do spania? Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. materace z pianki poliuretanowej, które mogą poszczycić się dobrą cyrkulacją powietrza oraz relatywnie niską ceną. Tego typu materace polecane są szczególnie dzieciom (z uwagi na ich miękkość). 

W tym zestawieniu znajdziemy także materace termoelastyczne. Tak wykonany materac dopasowuje się do kształtu ciała zarówno pod wpływem nacisku, jak i temperatury. Pianka termoelastyczna wykorzystywana jest m.in. do produkcji takich materacy jak materace ortopedyczne. 

Inną odmianą pokładów poliuretanowych są natomiast te wykonane z pianki wysokoelastycznej, które doskonale nadają się do małżeńskiego pokoju (nie przenoszą ruchów drugiej osoby).  

Czym z kolei cechują się materace sprężynowe? Te współcześnie produkowane mocno różnią się od swoich przodków – są bowiem elastyczne i wygodne. Wśród materacy sprężynowych znajdziemy m.in. materace: bonellowe, multipocket czy kieszeniowe. 

Pierwsza wersja dobrze znosi nawet duże obciążenia i świetnie sprawdza się w przypadku osób o dużej wadze. Warto dodać, że w materacach bonellowych sprężyny są ze sobą połączone. 

Z kolei materace kieszeniowe to zupełnie nowa jakość materacy sprężynowych. W tego typu konstrukcji sprężyny pracują osobno, co sprawia, że materac nie faluje pod wpływem ucisku. 

Na koniec należy przedstawić także materace lateksowe, które są bardzo sprężyste i świetnie dopasowują się do kształtu ciała. Są one m.in. polecane osobom borykającym się z problemami z kręgosłupem.

Jak widać, na rynku znajdziemy naprawdę sporo rodzajów materacy, dlatego przed zakupem najlepiej przymierzyć materac i zasięgnąć porady specjalisty.