sobota, 02 wrzesień 2023 14:03

Pływanie z dzieckiem – dlaczego nauka pływania w Szczecinie to dobra opcja?

nauka pływania w Szczecinie nauka pływania w Szczecinie pixabay

Pływanie to dyscyplina sportowa korzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Uwalniane w trakcie wysiłku endorfiny gwarantują odprężenie i zadowolenie, a pobudzone mięśnie i układy organizmu sprzyjają jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Jakie zalety ma nauka pływania? Sprawdź!

 

Na czym polega nauka pływania?

Pływać można uczyć się samodzielnie lub korzystając z zajęć prowadzonych przez instruktora. Ćwiczenia pod nadzorem są nie tylko bezpieczniejsze, ale zazwyczaj także bardziej skuteczne – szczególnie w przypadku osób dorosłych, u których przyswajanie nowych nawyków ruchowych przebiega nieco wolniej niż u dzieci.

Tradycyjna nauka pływania w Szczecinie opiera się na oswojeniu z wodą i dopiero po tym na elementarnych technikach. Ważne, aby zrozumieć, jak zachowuje się nasze ciało w zetknięciu z wodą, nauczyć się oddychać z zanurzoną głową czy skoordynować pracę rąk i nóg.

Dlaczego warto pływać z dzieckiem?

Pływanie z dzieckiem to doskonała okazja, aby wzmocnić rodzinne więzi i zbudować wzajemne zaufanie. Poza aspektem rozrywkowym aktywności w wodzie mają wiele korzyści zdrowotnych. Dziecko może poprawić swoją koordynację ruchową, a wzmocnienie mięśni chroniących i stabilizujących układ szkieletowy będzie sprzyjało korekcji ewentualnych odchyleń w rozwoju fizycznym (w tym wad postawy).

Nauka pływania, jak i samo pływanie to prosta droga do poprawy pracy mózgu, co przekłada się nie tylko na większą kreatywność, ale także na zwiększoną wydajność pracy umysłowej. Jeśli dziecko doznało kontuzji lub ma problemy zdrowotne związane z chorobami kostno-stawowymi, wyporność wody sprawi, że pływanie będzie przyjemną formą profilaktyki lub rehabilitacji.

Co ważne, zabawy w wodzie to jeden z najmniej ryzykownych sportów. Nie grozi tutaj potknięcie ani upadek, a opór wody amortyzuje wszelkie ruchy, chroniąc przed kontuzjami. Pływać można w basenach, na kąpieliskach, w jeziorach lub w morzu: otwarte zbiorniki mają jedną przewagę – pierwiastki mineralne, które inhalują górne drogi oddechowe i poprawiają stan gardła czy oskrzeli.

O czym należy pamiętać przed pływaniem?

Nauka pływania w Szczecinie jest popularna wśród dzieci i dorosłych. Relaksujące zabawy w wodzie to nie tylko powód do śmiechu, ale także profilaktyka i wsparcie leczenia wad postawy, problemów ze stawami czy otyłości.

Pływanie uznawane jest za sport, w którym ryzyko kontuzji jest minimalne. Jednak przed wejściem do wody należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, dzięki którym wodne aktywności nie będą zagrożeniem dla nas i dla otaczających nas osób. Przede wszystkim do wody nie wolno wchodzić po spożyciu jakiegokolwiek napoju alkoholowego – alkohol zaburza ocenę własnych możliwości i osłabia organizm.

Zabronione jest również pływanie bezpośrednio po posiłku (jedzenie obniży sprawność fizyczną i zwiększy ryzyko skurczów mięśni) lub z pustym żołądkiem. Jakiekolwiek skoki do wody bez sprawdzenia głębokości mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Warto też pamiętać, że w przypadku chorób zakaźnych i niedługo po ich wyleczeniu przed pływaniem niezbędna jest aklimatyzacja.