czwartek, 13 sierpień 2020 10:18

Osteopata w Poznaniu - Czym zajmuje się osteopata?

osteopata w Poznaniu osteopata w Poznaniu

Medycyna niekonwencjonalna to alternatywny sposób na diagnozę i leczenie różnych przypadłości. Jedną z popularniejszych metod jest osteopatia, czyli manualne leczenie schorzeń. Terapia osteopatyczna wykorzystywana głównie w dysfunkcjach narządu ruchu – stawów, nerwów i tkanek miękkich – wymaga także odpowiedniego nastawienia psychicznego. Kim jest osteopata? Czy osteopatia jest skuteczna?

 

Osteopatia, leczenie ciała i ducha

Osteopatia i terapia manualna to leczenie za pomocą rąk terapeuty. Praca osteopaty w Poznaniu polega na wykorzystaniu manualnych metod leczenia schorzeń. Techniki, które wykorzystuje specjalista przypominają działania podejmowane przez fizjoterapeutę lub terapeutę manualnego. Osteopata wierzy, że organizm posiada naturalną zdolność do samoregeneracji, a tym samym celem terapii jest stymulowanie procesów naprawczych organizmu. Warto jednak pamiętać, że terapia osteopatyczna jest uzupełnieniem klasycznej medycyny, a osteopatia może zapewnić odczuwalne wsparcie procesów leczenia.

Osteopatia bezpośrednio kojarzona z medycyną alternatywną wbrew pozorom bardziej łączy się z medycyną naturalną. Chociaż metody działania terapeuty mogą wydawać się niekonwencjonalne, wykorzystywane techniki opierają się na określonych zasadach i rzetelnej wiedzy. Co więcej, osteopata to lekarz lub fizjoterapeuta, który ukończył wymagane szkolenia osteopatyczne.

Jak przebiega terapia osteopatyczna?

Osteopatia to połączenie wiedzy o anatomii oraz fizjologii człowieka, dzięki któremu możliwe jest zastosowanie odpowiednich technik manualnych. Celem jest zmotywowanie organizmu do samoleczenia poprzez wpływ na biomechanikę ciała, kości, stawy i mięśnie oraz pomoc w poznaniu naturalnych możliwości regeneracyjnych organizmu..

Terapia osteopatyczna prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę powinna rozpocząć się od postawienia diagnozy – opierając się na niej osteopata podejmuje decyzję odnośnie dalszych działań. Przypadłość określana jest na podstawie wywiadu z pacjentem i jego oględzin, niezbędne jest również wstępne badanie manualne, a niekiedy prześwietlenie czy rezonans.

Po etapie diagnozy następuje leczenie – osteopata korzysta z technik manualnych znanych z fizjoterapii prowadzących do poprawy funkcjonowania organizmu. Dzięki temu terapia osteopatyczna może pomóc zmniejszać obrzęki, przykurcze i napięcia mięśni oraz niwelować zaburzenia funkcjonowania.

Jak wybrać osteopatę w mieście Poznań?

Szukając osteopaty warto sprawdzić opinie jakie posiada wybrany przez nas terapeuta oraz zapytać czy specjalizuje się w leczeniu interesujących nas dolegliwości. Profesjonalny gabinet osteopatii posiłkuje się też w diagnostyce badaniami obrazowymi takimi jak RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa a w standardzie diagnostycznym posiada badanie USG.