Aby maksymalnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa, konieczne jest wykorzystywanie maseczek ochronnych i innych medycznych środków ochrony osobistej. W końcu troska o zdrowie nasze oraz innych powinna być priorytetem!
W miejscach pracy związanych ze służbą zdrowia nacisk na sterylność i bezpieczeństwo był kładziony zawsze, a w czasach pandemii dbałość o te procedury została jeszcze bardziej zwiększona. W miejscach, w których każdego dnia przewija się wielu ludzi nietrudno o obecność różnych bakterii czy wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Aby maksymalnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa, konieczne jest wykorzystywanie maseczek ochronnych i innych medycznych środków ochrony osobistej. W końcu troska o zdrowie nasze oraz innych powinna być priorytetem!
Najbardziej popularnym i prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem są maseczki chirurgiczne: wykonane z trójwarstwowej i hipoalergicznej włókniny doskonale zabezpieczają drogi oddechowe jednocześnie gwarantując komfort noszenia i oddychania. Dzięki specjalnej blaszce można dopasować ich kształt do nosa i twarzy, dzięki czemu nie nachodzą na pole widzenia – nie bez powodu to właśnie tego typu maseczek medycznych używają chirurdzy podczas operacji. Te maseczki zapewniają maksymalne bezpieczeństwo, należy tylko pamiętać o ich regularnej wymianie i kupnie produktu certyfikowanego.
W miejscach, w których istnieje wysokie zagrożenie epidemiczne lub zachodzi konieczność ochrony przed pyłem lub bakteriami optymalnym rozwiązaniem będą maski ochronne z włóknin filtracyjnych typu NR-Pendo z filtracją klasy F8/F9. Zazwyczaj są to produktu 3-warstwowe, z czego każda warstwa stanowi specjalny typ materiału o szczególnych właściwościach ochronnych, zabezpieczających przed mikrocząsteczkami. Jest to czasami najskuteczniejszy sposób zapobiegający zakażeniom lub zatruciom dróg oddechowych.
W przypadku profilaktycznego stosowania masek ochronnych, na przykład na tle walki z epidemią COVID-19, sprawdzą zwyczajne maski ochronne. Są one bliźniaczo podobne do masek chirurgicznych, jednakże ich produkcja nie wymaga aż tak restrykcyjnych testów i certyfikatów bezpieczeństwa, przez co są bardziej przystępne cenowo i łatwiej dostępne. Fakt, iż nie mają one przeznaczenia chirurgicznego nie oznacza, że nie są atestowane: nawet te standardowe maski ochronne muszą spełniać pewne ścisłe ramy i wytyczne wymagane przez przepisy prawne. Maski ochronne zaleca się każdemu użytkownikowi, w tym pacjentom, pracownikom obsługi szpitali, a nawet pracownikom i klientom salonów fryzjerskich i kosmetycznych. W przypadku zachowania prawidłowego reżimu noszenia jednorazowej maski gwarancja bezpieczeństwa i ochrony jest tak samo wysoka, jak w przypadku specjalistycznych masek chirurgicznych.