piątek, 21 czerwiec 2024 15:42

Jak zmienia się zapotrzebowanie na sen na różnych etapach życia?

melatonina melatonina pixabay

Przyjęło się uważać, że każdy człowiek potrzebuje dziennie 8 godzin snu. Taka konkretna liczba ma związek z modelem, w którym taka sama ilość godzin powinna być przeznaczona na sen, pracę oraz czas wolny. Ten schemat rzeczywiście bywa użyteczny podczas planowania sobie dziennego harmonogramu, nie zawsze się jednak sprawdza. Nie dość, że optymalna ilość godzin snu jest zależna od jednostki oraz jej trybu życia i preferencji, to jeszcze wraz z wiekiem ulega zmianom i przesunięciom. Jak zmienia się zapotrzebowanie na sen w zależności od etapu życia? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

 

Ile snu potrzebują dzieci?

Dzieci to ta grupa, u której zapotrzebowanie na sen ulega zdecydowanie największym zmianom. Przyjrzyjmy się im:

  • noworodki potrzebują nawet 16-18 godzin snu na dobę. Wynika to z tego, że najmłodsze dzieci dopiero uczą się funkcjonowania w świecie poza bezpiecznym łonem matki. Powszechnie wiadomo, że podczas snu ciało ma największą możliwość regeneracji, a dodatkowo sen przyspiesza niektóre naturalne procesy zachodzące w ciele. Dla noworodków oznacza to tyle, że podczas snu rozwija się układ nerwowy, przysadka mózgowa, a dziecko rozwija się prawidłowo;

  • dzieci roczne i dwulatki będą spały już między 11 a 14 godzin. Mogą przesypiać całą noc, a dodatkowo potrzebować dwóch lub jednej drzemki w ciągu dnia;

  • w okresie przedszkolnym, czyli między 3 a 5 rokiem życia dzieci z reguły przesypiają od 10 do 13 godzin. Nadal potrzebują znacznie więcej snu niż dorośli, bo ich organizmy dopiero się kształtują, jednak często nie miewają już drzemek w ciągu dnia. U dzieci szkolnych optymalna ilość snu wynosi od 9 do 11 godzin;

  • etap nastoletni to moment, w którym kształtuje się indywidualne zapotrzebowanie na sen. Mniej więcej około 18 roku życia człowiek będzie już potrzebował tyle snu, ile podczas etapu dorosłości.

Ile snu potrzebują osoby dorosłe?

Wiesz już, że 8 godzin to wyłącznie umowna ilość godzin snu, która nie musi być współmierna do rzeczywistości. Generalnie osoba dorosła potrzebuje między 7 a 9 godzin snu na dobę. Jest to zależne od aktywności podejmowanych w ciągu dnia, trybu życia, przyzwyczajeń oraz szeregu innych czynników. Minimalna ilość snu potrzeba do zdrowego funkcjonowania dla osoby dorosłej wynosi 6 godzin, a maksymalna 10. Wszelkie większe odchylenia na tej skali mogą powodować frustrację, zmęczenie i nieprawidłowości podczas wykonywania codziennych czynności.

Ile snu potrzebują seniorzy powyżej 65 roku życia?

Zarówno osoby wchodzące w dorosłość, jak i te przed 65 rokiem życia będą raczej przesypiać taką samą ilość godzin. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen może jednak maleć. Wynika to z tego, że seniorzy z reguły mają mniej aktywności w ciągu dnia, dlatego też zużywają znacznie mniej energii. Według National Sleep Foundation zalecany czas snu u osób powyżej 65 roku życia wynosi około 7-8 godzin, ale dopuszczalna ilość snu na dobę to 5-9 godzin.

Osoby starsze znacznie częściej borykają się również z zaburzeniami snu oraz procesu zasypiania. Jedną z przyczyn takiego stanu może być spadek poziomu melatoniny, który 

 następuje wraz z wiekiem. W takim przypadku pomocna będzie melatonina, która pomoże w regulacji godzin snu i ułatwi zasypianie.

Warto zwracać uwagę na ilość przesypianych godzin oraz jej zgodność z zapotrzebowaniem dla danej grupy wiekowej!

Źródło: 

National Sleep Foundation, How Much Sleep Do You Really Need?, https://www.thensf.org/how-many-hours- of-sleep-do-you-really-need/.