piątek, 10 luty 2023 18:31

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Biurka z regulacją wysokości Biurka z regulacją wysokości mat.prasowe

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowego jest jednym z najczęstszych problemów, z którym borykają się pracownicy biurowi. Spędzanie wielu godzin przed komputerem lub innymi urządzeniami elektronicznymi może prowadzić do przeciążenia i bólu kręgosłupa.

Co zrobić i jak złagodzić ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym? Ważne, aby zadbać o odpowiednie wsparcie dla ciała podczas wielogodzinnego spędzania czasu w pozycji siedzącej. Biurka z regulacją wysokości są jednym z najlepszych sposobów, który pomoże złagodzić ból pleców.

Jak biurka z regulacją wysokości pomagają złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Biurka z regulacją wysokości pozwalają na dostosowanie wysokości blatu do własnych potrzeb i wzrostu. Dzięki temu można uniknąć nieprawidłowej pozycji ciała podczas pracy, co jest częstym powodem występowania bólu kręgosłupa lędźwiowego. Elektryczny silnik umożliwia regulację wysokości biurka tak, aby łokcie znajdowały się na tym samym poziomie co klawiatura, górna krawędź ekranu była na równi z linią naszego wzroku, a nogi miały odpowiednie wsparcie na podłodze.

Czy częsta zmiana pozycji pracy pomaga złagodzić ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

Jedną z ważnych funkcji stelaży elektrycznych do biurek jest możliwość zmiany pozycji ciała w trakcie pracy. Ma to kolosalne znaczenie, ponieważ częste przechodzenie z pozycji siedzącej na stojącą lub odwrotnie pozwala na zmianę obciążenia na różne partie ciała, co z kolei pomaga w złagodzeniu bólu kręgosłupa. Elektryczna regulacja dostępna w większości modeli biurek umożliwia na łatwą zmianę pozycji przy pomocy jednego przycisku na panelu sterowania, bez konieczności przerwy w pracy.

Kolejną zaletą biurek z regulacją wysokości jest to, że zapewniają one odrobinę ruchu podczas pracy. Zmieniając pozycję z siedzącej na stojącą lub odwrotnie angażujesz różne mięśnie, zwiększasz przepływ krwi, a tym samym zmniejszasz ryzyko występowania bólu pleców. Możliwość częstej zmiany pozycji pomaga utrzymać aktywność mięśni pleców i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Kobieta pracująca na stojąco przy biurku z regulacją wysokości

Kobieta pracująca na stojąco przy biurku z regulacją wysokości

Inne czynności pomagające złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego

Sama inwestycja w biurko z regulacją wysokości może nie wystarczyć. W późnym stadium problemu ważne jest, aby próbować poprawić swoją sytuację zdrowotną na różne sposoby. Pozwoli to przyspieszyć rekonwalescencję, a także uzyskać lepsze samopoczucie. W tym celu warto:

  • wykonywać proste ćwiczenia rozciągające, takie jak skłony w przód i boczne,
  • korzystać z usług fizjoterapeuty oraz masaży rozluźniających napięcie mięśni,
  • wykonywać terapie z użyciem ciepłych okładów,
  • przygotowywać kąpiele w wodzie z dodatkiem soli lub eukaliptusa,
  • zmienić tryb życia (zmiana niezdrowej diety, utrzymywanie prawidłowej postawy, korzystanie z korektorów postawy).

Kobieta wykonująca ćwiczenia mające na celu łagodzenie skutków pracy w pozycji siedzącej

Kobieta wykonująca ćwiczenia mające na celu łagodzenie skutków pracy w pozycji siedzącej

Biurka regulowane – sposób na złagodzenie bólu kręgosłupa lędźwiowego

Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego? Doskonałą decyzją może okazać się inwestycja w biurko regulowane. Umożliwiają one prawidłowe ułożenie ciała, co skutecznie łagodzi ból pleców oraz wpływa na ogólny stan zdrowia i dobre samopoczucie. Warto również pamiętać o regularnym wykonywaniu prostych, kilkuminutowych ćwiczeń rozciągających, korzystaniu z usług masażystów, czy stosowaniu kąpieli wodnych z dodatkiem soli lub eukaliptusa.