sobota, 10 grudzień 2022 16:03

Jak odpowiednio nawilżać powietrze w naszym domu?

Nawilżacze powietrza Nawilżacze powietrza Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Zimą, gdy ogrzewamy nasze mieszkania, powietrze w pomieszczeniach staje się suche. Jak sobie z tym poradzić? Dobrym sposobem jest zakupienie nawilżacza.

Na rynku znajdziemy 3 typy tego rodzaju urządzeń: nawilżacze ewaporacyjne, nawilżacze parowe i nawilżacze ultradźwiękowe. Który z tych modeli najlepiej wybrać? Czym kierować się przy wyborze urządzenia? O tym wszystkim napiszemy wam w naszym artykule.

Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się:

  • jak działa nawilżacz powietrza
  • jak wybrać nawilżacz powietrza do naszego mieszkania
  • co jest ważne przy wyborze nawilżacza i dlaczego nie warto na tym urządzeniu oszczędzać

Każde urządzenie ma swoje wady i zalety. Postaramy się w krótkich słowach napisać wam o tym, kiedy warto wybrać nawilżacz parowy, kiedy może on być dla nas bezpieczny, kiedy nawilżacz ultradźwiękowy, a kiedy jednak nie jest on dobry dla naszego zdrowia. Najczęściej wybieramy nawilżacze ewaporacyjne, ponieważ są łatwe w użytkowaniu, czyszczeniu i naprawdę dobrze nawilżają nasze powietrze. To szczególnie ważne w dużych miastach i w mieszkaniach w blokach, gdzie problem z wilgotnością powietrza jest naprawdę duży.

Nawilżacz ultradźwiękowy, parowy - co warto wiedzieć o urządzeniach do nawilżania powietrza?

Pierwszym typem nawilżaczy są nawilżacze ultradźwiękowa. Urządzenie to za pomocą ultradźwięków rozbija powietrze na mgiełkę. To sprawia, że nasze pomieszczenie jest odpowiednio nawilżone. Dodatkowo w swoim wyposażeniu ma higrostat, który utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Ultradźwięki wydobywające się z tego nawilżacza nie są słyszalne dla człowieka i nie są szkodliwe dla jego zdrowia, jednak sprawiają, że rozwijają nie tylko wodę, ale także wszystkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Tym samym wszelki osad i inne szkodliwe substancje znajdują się wtedy w powietrzu rozpylanym przez mgiełkę. Przez to mogą dostawać się do naszych płuc i być szkodliwe dla naszego zdrowia. W dodatku, jeśli posiadamy psa lub kota to praca tego urządzenia może być dla nich uciążliwa, ponieważ słyszą ultradźwięki. Sposób rozpylania wody wraz z zanieczyszczeniami powoduje, że producenci nawilżaczy ultradźwiękowych rekomendują do używania jedynie wodę destylowaną.  Może to być nieco kłopotliwe, ponieważ musimy się wtedy zaopatrzyć w większy zapas tego specyfiku, a często nie jest on łatwo dostępny.

Drugim rodzajem jest nawilżacz parowy. Jednak ten może być niebezpieczny dla nas lub małych dzieci, ponieważ woda z niego parująca może powodować niechciane oparzenia, zarówno dla nas jak i dla małych dzieci. Tego typu nawilżacz powietrza jest u nas dość rzadko spotykane.

Trzecim typem nawilżaczy są nawilżacze ewaporacyjne.

Nawilżacz ewaporacyjny - najlepsze nawilżacze powietrza?

Nawilżacz ewaporacyjny jest chyba jednym z najczęściej wybieranych nawilżaczy powietrza. Wykorzystuje on naturalną metodę odparowywania wody. Nawilżacze powietrza typu ewaporacyjnego składają się z dwóch najważniejszych elementów: filtra oraz obrotowych talerzy. Oba te elementy współpracują ze sobą. Filtr powietrza przepuszcza je przez talerze nawilżone w wodzie, a następnie oddaje nawilżone przez cząsteczki wody powietrze do pomieszczenia, z którego zostało pobrane. Aby nasze powietrze było nawilżone w jak najlepszy sposób, dobrze jest regularnie czyścić talerze obrotowe, aby nie zebrał się w nich zbyt duży osad z kamienia i innych zanieczyszczeń pochodzących z powietrza.

Ważną informacją jest to, że do zbiornika wody w nawilżaczu ewaporacyjnym możemy użyć zwykłej wody z kranu, nie potrzebujemy do tego wody destylowanej.  Dodatkowo tego rodzaju nawilżacze powietrza często wyposażone są w higrostat oraz wyświetlacz pokazujący aktualną wilgotność powietrza. Dzięki temu są łatwe w obsłudze. ch ceny wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Jednak już nawet najprostszy model, który spełni minimalne oczekiwania, możemy kupić w przystępnej cenie zarówno w sklepie stacjonarnym jak i w sklepie online.

Kupując nawilżacz powietrza warto zwrócić uwagę na pojemność zbiornika. Im większy zbiornik, tym dłużej może pracować nawilżacz, jednak taki nawilżacz zajmuje więcej miejsca w pomieszczeniu. Większe nawilżacze zalecane są tam, gdzie mamy do nawilżenia duże powierzchnie. Dlatego warto mieć to na uwadze przy zakupie naszego nawilżacza.