środa, 19 październik 2022 17:04

Jak dopasować rozmiar okularów?

Rozmiar okularów Rozmiar okularów Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Dobrze dobrane okulary są ozdobą twarzy. Oprawki nie powinny być ani za małe, ani za wąskie, gdyż zły kształt oprawek wygląda karykaturalnie.

Jak prawidłowo dobiera się rozmiar okularów? Na co zwrócić uwagę podczas ich dopasowywania? Dowiedz się, jak wybrać odpowiednie okulary w salonie optycznym.

  1. Rozmiar okularów a szerokość twarzy
  2. Rozmiar okularów a wielkość i kształt oprawek

W salonach optycznych na klientów czekają setki oprawek okularowych. Kupujący mogą wybierać spośród oprawek okrągłych, kwadratowych, owalnych, małych i dużych. Mogą również postawić na oprawki bez ramek wokół szkieł. W każdym z tych przypadków powinno się pamiętać, że rozmiar okularów to również ich szerokość. Na co zwrócić uwagę, gdy dopasowuje się rozmiar okularów? Poznaj najważniejsze rady przed wizytą w salonie optycznym.

Rozmiar okularów a szerokość twarzy

Rozmiar okularów powinno się dobrać do szerokości twarzy. Każdy człowiek ma inną szerokość głowy na wysokości oczu, dlatego oprawki jednej osoby nie pasują na innego użytkownika, nawet gdy mają ten sam kształt twarzy. Okulary za wąskie mają szkła osadzone zbyt blisko siebie, przez co twarz wygląda na okrąglejszą, nalaną. Za szerokie oprawki z kolei nie spełniają swojej roli. Patrzenie przez nie jest mało wygodne, gdyż soczewki znajdują się w nieprawidłowej odległości od źrenic. Prawidłowa szerokość okularów sprawia, że rysy twarzy nie ulegają optycznej zmianie. Oprawki dobrze leżą na nosie i mają szkła na całej szerokości oczu. Boczna część oprawki z kolei delikatnie wystaje poza policzki, dlatego twarz prezentuje się smuklej.

Rozmiar okularów a wielkość i kształt oprawek

Jeśli chodzi o wielkość samych szkieł, to kwestia dość indywidualna. Znacznie ważniejszy jest ich kształt. Przy jego wyborze nie można kierować się jedynie modą, gdyż źle dopasowane oprawki zniekształcają twarz i zaburzają jej proporcje. Najwięcej oprawek pasuje do twarzy owalnej, która ma symetryczne proporcje, jednak w praktyce niewiele osób ma właśnie ten kształt twarzy.

Twarz okrągła dobrze wygląda w kocich oprawkach o lekko zadartych górnych rogach. Jeśli policzki i czoło są szerokie, a podbródek wąski, oprawki powinny łagodzić ostre rysy górnej części twarzy za pomocą miękkich linii i jednocześnie odwracać uwagę od wąskiego podbródka. W przypadku twarzy kwadratowej twarzy zalecane jest dobieranie oprawek okrągłych lub owalnych, które optycznie łagodzą ostre rysy. Uniwersalne są oprawki bez ramek wokół szkieł, w których wygląda dobrze każdy kształt twarzy po dobraniu odpowiedniej wielkości szkieł.