poniedziałek, 17 październik 2022 14:30

Adaptogeny, czyli metoda na zdrowie płynąca z natury

Najskuteczniejsze adaptogeny Najskuteczniejsze adaptogeny Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Przykładem związków pochodzących z natury, które działają na ludzki organizm leczniczo, są adaptogeny. Zawarte w roślinach substancje aktywne mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Dlaczego warto je stosować profilaktycznie? Sprawdźmy!

 

Adaptogeny – naturalni sprzymierzeńcy człowieka

Adaptogeny to naturalne substancje, które znaleźć można w licznych roślinach. Ich prozdrowotne działanie zostało najpierw odkryte w krajach Dalekiego Wschodu. Wiedza o nich właśnie stamtąd przywędrowała do Europy. Adaptogeny mają za zadanie pomóc ludzkiemu organizmowi wytworzyć odpowiednie mechanizmy służące do radzenia sobie ze stresem i nowymi warunkami środowiskowymi.

Rośliny adaptogenne to bowiem m.in. zioła i grzyby, które wykazują zdolność do dostosowywania się do niesprzyjających warunków, w których występują. Ich zażywanie ma na celu „nauczenie” ludzkiego organizmu tego samego – wytwarzania odpowiednich reakcji na czynniki środowiskowe. Ich regularne stosowanie sprawia, że organizm podnosi swoją odporność, a w przyszłości może reagować na zmiany w sposób zdrowy i poprawny.

Które z roślin to najskuteczniejsze adaptogeny?

Aby roślina mogła być określana mianem adaptogenu, musi spełniać kilka warunków. Najskuteczniejsze adaptogeny to rośliny, które są przyjazne dla ludzkiego organizmu. Aby działały prawidłowo, muszą być przyjmowane regularnie – oznacza to, że nie mogą być toksyczne, w przeciwnym razie zatruwałyby ludzki organizm.

Ich działanie jest także normalizujące – nawet najlepsze adaptogeny nie leczą, lecz przywracają stan równowagi organizmowi. Dzięki stosowaniu adaptogenu ludzkie ciało ma nauczyć się prawidłowo reagować na negatywne sytuacje, jednak jego standardowe funkcjonowanie nie może ulegać przez to zaburzeniu.

Ostatnim ustalonym warunkiem uznania substancji za adaptogen jest to, że jej działanie ma być niespecyficzne, czyli nieukierunkowane na konkretny obszar ciała. Najlepsze adaptogeny działają holistycznie, czyli wpływają dobroczynnie na całość naszego organizmu.

Najskuteczniejsze adaptogeny – przykłady

W naturze odnaleźć można wiele przykładów roślin adaptogennych. Poniżej opisujemy te, które wiele osób opisuje jako najlepsze adaptogeny.

Żeń-szeń

Jest to jeden z najlepiej opisanych adaptogenów. Roślina ta, często zwana korzeniem życia, wpływa łagodząco na czynniki stresowe, poprawia funkcje poznawcze ludzkiego umysłu, pamięć i samopoczucie, a także poprawia wygląd skóry i potencję seksualną. Preparaty z żeń-szeniem powinny stosować szczególnie osoby, które cierpią na wyczerpanie fizyczne, psychiczne i są podatne na stres. W korzeniu żeń-szenia znajdują się także liczne witaminy i składniki mineralne, co dodatkowo przekonuje do jego przyjmowania.

Gotu kola

Gotu kola, czyli inaczej wąkrotka azjatycka, to zioło stosowane w medycynie ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej. Jej działanie wpływa pozytywnie na kondycję mózgu, ogólny stan organów wewnętrznych, a także poszczególne cechy powiązane z wyglądem zewnętrznym. Liczne badania tej rośliny potwierdziły, że może zbawczo wpływać na redukcję stanów lękowych, symptomów depresyjnych, a także znacząco poprawiać koncentrację.