środa, 22 maj 2024 10:01

Jak dbać o skórę wiosną? Ochrona przeciwsłoneczna nie tylko latem

ochrona przeciwsłoneczna latem ochrona przeciwsłoneczna latem fot: pixabay

Nadejście wiosny to moment, który wielu z nas wita z ulgą po długich, mroźnych miesiącach zimy. Cieplejsze dni, zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz, co jest doskonałą okazją do naładowania wewnętrznych baterii. Jednakże, pierwsze wiosenne promienie słońca, choć przyjemne, mogą również nieść ze sobą poważne ryzyko dla naszego zdrowia. Warto więc pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, nawet jeśli słońce wydaje się być mniej intensywne niż latem.

Promieniowanie słoneczne i jego wpływ na skórę

Promieniowanie słoneczne docierające do Ziemi jest złożoną mieszaniną różnych typów promieni. Około 50% stanowi promieniowanie podczerwone, które dostarcza ciepła, a 40% to światło widzialne. Jednak najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest promieniowanie ultrafioletowe (UV), które choć stanowi jedynie około 10% całkowitego promieniowania, posiada zdolność do głębokiego penetrowania skóry i powodowania szkód na poziomie DNA.

Promienie UV dzielą się na trzy główne typy:

●UVB (280-320 nm) - są one odpowiedzialne za powstawanie oparzeń słonecznych i rumienia, stanowiąc około 0,5% całkowitego promieniowania słonecznego.

● UVA (320-400 nm) - penetrują głębiej, do skóry właściwej, przyczyniając się do fotostarzenia, uszkadzania kolagenu i elastyny, a także powstawania wolnych rodników.

● UVC (100-280 nm) - zazwyczaj pochłaniane przez atmosferę, rzadko docierają do powierzchni ziemi, lecz narastająca dziura ozonowa zwiększa ryzyko ich przenikania.

Czynniki wpływające na intensywność promieniowania UV

Intensywność promieniowania UV zależy od wielu czynników, w tym od szerokości geograficznej, wysokości n.p.m., obecności powierzchni odbijających takich jak: śnieg czy woda, a także od zanieczyszczenia powietrza i zachmurzenia. Niezależnie od pogody, nawet podczas pochmurnych dni, pewna ilość promieniowania UV wciąż dociera do naszej skóry.

Znaczenie ochrony przeciwsłonecznej

Osoby o jaśniejszym typie skóry, szczególnie te z pierwszych trzech fototypów, są bardziej narażone na negatywne skutki promieniowania UV. Dlatego istotne jest, stosowanie kremów z wysokim filtrem SPF, noszenie nakryć głowy oraz odzieży ochronnej i unikanie słońca w godzinach jego największej aktywności (11:00-15:00).

Wiosna, mimo że przynosi ulgę po zimowych chłodach, wymaga od nas szczególnej troski o skórę. Ochrona przeciwsłoneczna, jest nie tylko kwestią estetyczną, ale przede wszystkim zdrowotną. Prawidłowo stosowana, może zapobiec wielu poważnym problemom, w tym rakowi skóry. Niezależnie od pogody czy planów, zawsze warto zabezpieczyć skórę przed szkodliwym działaniem słońca, dbając o nasze zdrowie przez cały rok.