wtorek, 25 sierpień 2020 18:06

Higiena jamy ustnej a wyspecjalizowane akcesoria

szczoteczki międzyzębowe szczoteczki międzyzębowe

Mycie zębów to absolutna podstawa dla zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Drobinki jedzenia mogą dostać się nawet do trudno dostępnych miejsc, gdzie tworzą idealną pożywkę dla bakterii, które przyczyniają się do wielu potencjalnych dolegliwości (głównie próchnicy).

Nieświeży oddech, zżółknięte szkliwo, a także potencjalne uszkodzenie zębów i dziąseł to realne konsekwencje zaniedbania codziennego korzystania ze szczoteczki, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby ich uniknąć.

Niestety, kwestia ta jest bardziej skomplikowana, niż może się wydawać. Okazuje się, że niektóre ze wspomnianych drobinek mogą dostać się w trudniej dostępne rejony jamy ustnej i wtedy zwykłe szczoteczki nie są w pełni efektywne. Rozwiązaniem są tu wyspecjalizowane szczoteczki międzyzębowe, nić dentystyczna oraz dokładne płukanie. Chociaż korzystanie z tych akcesoriów wiąże się z koniecznością poświęcenia nieco większej ilości czasu na codzienne mycie zębów, to w ogólnym rozrachunku, naprawdę warto się zdecydować na tę dodatkową higienę. Wprowadzenie szczoteczki międzyzębowej do regularnego szczotkowania pozwala znacznie ograniczyć ryzyko chorób jamy ustnej, przekładając się nie tylko na piękniejszy i zdrowszy uśmiech, ale również rzadsze wizyty u dentysty!

Komu najbardziej poleca się szczoteczkę międzyzębową?

Niektóre osoby są bardziej narażone na utykające w ich uzębieniu drobinki jedzenia niż inne. Jedną kwestią jest tu ogólny stan zębów, a w pewnym stopniu także i uwarunkowanie genetyczne – krzywe uzębienie jest łatwiejszym celem dla bakterii, gdyż o wiele trudniej jest je efektywnie wyszczotkować. Uważać powinny także osoby noszące aparaty ortodontyczne, gdyż nie są one szczególnie łatwe w czyszczeniu. Warto zatem wyposażyć się w szczoteczki międzyzębowe, dzięki którym można dość wygodnie dotrzeć do utykających drobinek żywności.

Gdzie kupić dobrą szczoteczkę?

Istnieje wielu producentów szczoteczek, lecz pod względem zdrowia oraz higieny, każdy człowiek powinien mieć wysokie wymagania. Kupując szczoteczki międzyzębowe, dużą uwagę powinno się zwrócić na jej jakość – dobry produkt to taki, który jest w stanie efektywnie pozbyć się zanieczyszczeń spomiędzy zębów, nie doprowadzając przy tym do bolesnych podrażnień. Szczoteczka taka musi być solidna oraz delikatna – tylko wtedy będzie ona stanowić prawdziwie opłacalny zakup. Rzecz jasna, nie powinno się tu także bagatelizować kwestii ceny. Nikt nie chce przepłacać, szczególnie jeśli w grę wchodzą artykuły, które co pewien czas należy wymieniać.