wtorek, 16 maj 2023 09:44

Dlaczego warto dbać o zdrowie nosa: 5 nieoczywistych korzyści płynących z regularnej higieny nosa

Laryngologia w Warszawie prywatnie Laryngologia w Warszawie prywatnie Adobe Stock

Zdrowie nosa to zdrowie całego organizmu i nie ma w tym przesady. Prawidłowo funkcjonująca błona śluzowa nosa z rzęskami zapewnia skuteczną filtrację zanieczyszczeń,kurzu, a także bakterii, wirusów i ich usuwanie. Poznajcie 5 nieoczywistych korzyści płynących z regularnej higieny nosa. Dlaczego warto dbać o zdrowie nosa?

 

Regularna higiena nosa to rzadsze infekcje i choroby, ale również inne korzyści 

Należy zacząć od tego, że regularna higiena nosa, to znaczy oczyszczanie go z zanieczyszczeń, a także nawilżanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie śluzu i rzęsek. Niestety zanieczyszczenia wpływają na przesuszenie błony śluzowej nosa. W ten sposób nos traci naturalną barierę ochronną. A wystarczy tak niewiele. Warto sięgnąć po roztwór chlorku sodu, a więc sól fizjologiczną i płukać nią nos codziennie. Takie działanie powoduje, że rzadziej łapie się infekcje. Przez to można zaoszczędzić na lekach, czy ograniczyć korzystanie z kropli do nosa na katar. Poprawia się ogólna jakość życia. Trzecią nieoczywistą korzyścią z dbania o higienę nosa jest lepsze funkcjonowanie układu oddechowego. Co za tym idzie można oddychać pełną piersią, a krew dzięki temu jest lepiej dotleniona. Wśród ważnych, ale nieoczywistych korzyści dbania o zdrowie nosa można wymienić także lepszy, głębszy, bardziej efektywny sen i ograniczenie chrapania.   

Cierpisz na zapalenie zatok albo masz krzywą przegrodę nosową? Zapisz się na wizytę u laryngologa 

Jeżeli z powodu alergii, zanieczyszczeń czy innych czynników masz problemy z przewlekłym nieżytem nosa albo cierpisz na zapalenie zatok, umów się na wizytę u lekarza. Laryngologia w Warszawie prywatnie zapewnia możliwość szybkiej konsultacji ze specjalistą bez długiego czekania w kolejkach. Laryngolog przeprowadzi wywiad lekarski, badanie endoskopowe. Sprawdzi czy nie występują zgrubienia, polipy, guzy. Przepisze odpowiednie leki, a także da zalecenia, które pomogą zmniejszyć częstotliwość nawracających stanów zapalnych zatok przynosowych, gardła, migdałków czy nosa. Może również zająć się krzywą przegrodą nosową i skierować na zabieg chirurgiczny metodą endoskopową.        

Higiena nosa powinna być codzienną rutyną 

Aby uniknąć wielu ciężkich czy przewlekłych chorób warto regularnie dbać o higienę nosa. Warto czyścić go nie tylko rano i wieczorem, ale również po dłuższym przebywaniu w zanieczyszczonym środowisku. Nieżyt nosa, szczególnie ten przewlekły, może być bardzo uciążliwy, dlatego warto dbać o codzienną rutynę i czyścić nos tak często jak to konieczne.