poniedziałek, 05 czerwiec 2023 17:39

Depresja poporodowa: jak ją wykryć?

Depresja poporodowa Depresja poporodowa Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Świeżo upieczone matki różnie reagują na pojawienie się dziecka na świecie. Bardzo ważny jest stan psychiczny kobiety w czasie ciąży i stałe wsparcie ze strony partnera oraz bliskich osób. Młode matki nie zawsze radzą sobie z nową rolą w życiu. Dowiedz się, jak objawia się depresja poporodowa i jak ją można wykryć.

 

  1. Kogo może dotyczyć depresja poporodowa?
  2. Objawy depresji poporodowej

Kobiety mogą różnie się czuć po urodzeniu dziecka. Jedne będą najszczęśliwsze na świecie, a inne mogą zapaść w depresję poporodową. Smutek poporodowy po powinien zaniepokoić każdą kobietę i jej rodzinę. Depresja poporodowa wymaga leczenia. W przypadku depresji poporodowej warto iść do lekarza i zacząć brać leki przeciwdepresyjne. Po narodzinach dziecka warto wykonać test na depresję poporodową. Stan psychiczny matki jest bardzo ważny, inaczej matka może na przykład nie zadbać o zdrowie dziecka lub może mieć zaburzenia snu, przez co nie będzie mogła odpocząć. Ciężkie przypadki depresji poporodowej mogą uniemożliwić opiekę nad noworodkiem. 

Kogo może dotyczyć depresja poporodowa?

Na depresję poporodową mogą zachorować kobiety, które nie czują się dobrze w roli matki. Przyczyny depresji poporodowej są różne. Depresję poporodową może wywołać wiele czynników. Z depresją poporodową może mierzyć się matka — perfekcjonistka, a także matka, która nie może na nikogo liczyć od dnia narodzin dziecka. Przygnębienie poporodowe może dotyczyć matek bez względu na wiek i status społeczny. Może mieć też związek z przebiegiem porodu i cierpieniem świeżo upieczonej mamy. Leczenie depresji poporodowej powinno być jak najszybciej rozpoczęte. Problemy zdrowia psychicznego mają bardzo zły wpływ na budowanie więzi z dzieckiem. U kobiet, które cierpią na chorobę afektywną dwubiegunową lub na inne choroby psychiczne, zaburzenia nastroju po porodzie mogą oznaczać schorzenia takie jak psychoza poporodowa.

Objawy depresji poporodowej

Przykładowe objawy, które mogą wskazywać na depresję po porodzie:

  • nadmierna płaczliwość,
  • zaburzenia koncentracji,
  • obniżenie nastroju,
  • labilność emocjonalna,
  • negatywne myśli o sobie w roli matki,
  • poczucie winy,
  • niska samoocena,
  • niechęć do sprawowania opieki nad dzieckiem,
  • atak paniki,
  • niepokój,
  • w cięższych przypadkach myśli samobójcze.

Jeśli chodzi o depresję po urodzeniu dziecka i jej objawy, warto jak najszybciej zawodzić się po fachową pomoc lekarską i terapeutyczną. Poporodowa depresja nie powinna nikomu odbierać radości z urodzenia się dziecka. Młoda mama nie musi myśleć, że dla kobiet po porodzie w takim stanie psychicznym nie ma żadnej pomocy.