środa, 31 maj 2023 10:44

5 najczęstszych mitów na temat botoksu - czy są prawdziwe?

Estetyczna Katowice Estetyczna Katowice mat.prasowe

Botoks, czyli toksyna botulinowa, od lat cieszy się ogromną popularnością w branży medycyny estetycznej. Jest to zabieg, który pozwala na redukcję zmarszczek i uzyskanie młodszego wyglądu. Jednak wokół botoksu krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. W tym artykule przedstawimy pięć najczęstszych mitów na temat botoksu i dowiemy się, czy mają one jakiekolwiek podstawy.

 

Czym jest botoks i jak działa?

Choć botoks w medycynie estetycznej ma już swoją ponad dziesięcioletnią historię, a zabiegi z jego użyciem należą do najczęściej wykonywanych, wciąż istnieje wiele kwestii spornych, dotyczących jego stosowania. Zacznijmy więc od przypomnienia, czym tak naprawdę on jest. Botoks, a tak naprawdę toksyna botulinowa, to naturalne, oczyszczone białko, które stosowane jest łagodzenia zmarszczek poprzez redukcję nadmiernego napięcia mięśniowego. Preparat wstrzyknięty pod skórę, blokuje sygnały nerwowe odpowiedzialne za skurcze mięśni – uniemożliwiając uwalnianie neuroprzekaźników odpowiedzialnych za skurcze mięśni, co powoduje ich tymczasowe rozluźnienie i zmniejszenie widoczności zmarszczek. Botoks stosowany jest głównie do redukcji zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, lwia zmarszczka czy bruzdy na czole.

Najpopularniejsze mity na temat botoksu

Niezależnie od tego, czy już stosowałeś botoks, czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad jego zastosowaniem, a może podjąłeś właśnie decyzję o skorzystaniu z jego możliwości, z pewnością słyszałeś wiele mitów i faktów na jego temat, przy czym niejednokrotnie zastanawiałeś się, czy wszystko to jest prawdą. Tymczasem brak rzetelnej wiedzy sprawia, że boimy się skorzystać z niektórych możliwości, jakie niesie współczesna medycyna estetyczna. Przedstawiamy więc najczęściej wypowiadane mity na temat botoksu, byś mógł je odrzucić i z pełną wiedzą mógł skorzystać z zalet toksyny botulinowej.

Mit 1 - Botoks powoduje utratę mimiki twarzy

Jednym z najczęstszych mitów dotyczących botoksu jest przekonanie, że powoduje on utratę mimiki twarzy. Nic bardziej mylnego! Botoks działa poprzez blokowanie sygnałów nerwowych do mięśni, co powoduje tymczasowe ich rozluźnienie. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie widoczności zmarszczek, ale nie ma wpływu na zdolność wyrażania emocji poprzez twarz. Jeśli zabieg jest przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę, rezultat będzie naturalny, bez efektu maski, zaś twarz zachowa swoją naturalną formę.

Mit 2 - Botoks jest niebezpieczny dla zdrowia

Prawda jest taka, że botoks jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów kosmetycznych dostępnych obecnie na rynku. Wstrzykiwana substancja musi być dopuszczona do stosowania przez właściwą jednostkę, poza tym wykorzystywana jest już wiele lat. Oczywiście - jak w przypadku każdego innego zabiegu - istnieje pewne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, ale są one rzadkie i zazwyczaj bardzo łagodne, takie jak przemijające zasinienie czy obrzęk. Warunkiem jest przede wszystkim wykonywanie botoksu przez specjalistę, który stosuje sprawdzone preparaty oraz posiada właściwą wiedzę i umiejętności, dzięki którym wie, w które miejsce i w jakiej ilości podać preparat.

Mit 3 - Botoks tylko dla starszych osób

Często można usłyszeć, że botoks jest przeznaczony tylko dla osób w podeszłym wieku. To kolejny mit, który nie ma żadnych podstaw. Botoks może być stosowany u osób w różnym wieku, które chcą poprawić wygląd swojej skóry. Z powodzeniem może być stosowany także i u młodszych osób, u których wcześniej pojawiły się oznaki starzenia w postaci zmarszczek mimicznych. Kluczowym czynnikiem jest tu indywidualna ocena i konsultacja ze specjalistą, który dobierze odpowiednią dawkę i sposób podania botoksu.

Mit 4 - Efekty botoksu są trwałe

Efekty zabiegu z użyciem toksyny botulinowej są szybkie, ale niestety nie są trwałe. Utrzymują się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, a więc czas ten nie jest tak krótki, natomiast zwykle po jego upływie mięśnie stopniowo odzyskują swoją funkcjonalność i zmarszczki znów stają się widoczne. Dobrą informacją jest natomiast fakt, iż zabieg można regularnie powtarzać, podtrzymując pożądany efekt.

Mit 5 – Botoks służy do wypełniania zmarszczek

Toksyna botulinowa często traktowana jest jako wypełniacz i alternatywa kwasu hialuronowego. Tymczasem botoks nie wypełnia i działa całkiem inaczej, blokując neuroprzekaźniki odpowiedzialne za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami, uniemożliwiając im pracę i mimowolne marszczenie skóry, powodujące zmarszczki.

Warto zaznaczyć, że botoks jest preparatem medycznym, który może być stosowany tylko pod nadzorem specjalisty. Wykonanie zabiegu w gabinecie Estetyczna Katowiceto gwarancja bezpieczeństwa, doskonałych efektów oraz fachowej pomocy – konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą pozwoli na ocenę danego problemu i takie dobranie parametrów zabiegu, by były one zadowalające, a jednocześnie jak najbardziej naturalne.

Botoks jest popularnym i skutecznym zabiegiem medycyny estetycznej, który może pomóc w redukcji zmarszczek i poprawie wyglądu skóry. Widzimy, że wiele powielanych na jego temat mitów jest nieprawdziwych. Ważne jest jednak, aby wybrać doświadczonego specjalistę, który przeprowadzi zabieg zgodnie z najlepszymi praktykami, osiągając pożądany efekt.