poniedziałek, 27 marzec 2023 11:51

Czy e-papierosy są zdrowsze od tradycyjnych?

palenie e-papierosów palenie e-papierosów mat.prasowe

powstały jako alternatywa dla tradycyjnego papierosa i są promowane jako jego zdrowszy zamiennik. Jednak czy rzeczywiście tak jest? Czy skład liquidu, który następnie zmienia się w parę, jest bezpieczniejszy dla zdrowia, niż tradycyjny tytoń?

 

Skład liquidu do e-papierosa

Mechanizm epapierosa opiera się na akumulatorze, który podgrzewa obecny wewnątrz urządzenia płyn nikotynowy, a następnie pozwala na jego uwolnienie przez ustnik w formie ciepłej pary. Liquidy mogą mieć różne smaki czy zapachy, przez co często zezwala się na ich stosowanie w przestrzeniach publicznych.

W skład płynu wchodzi przede wszystkim glikol propylenowy oraz gliceryna, a także nikotyna w różnym stężeniu (od 0 do 3,6%). W większości przypadków w składzie znajdują się także aromaty i olejki, które odpowiadają za konkretny smak lub zapach papierosa.

Choć e-papierosy faktycznie uznawane są za zdrowsze (nie zawierają choćby tlenku węgla, czyli czadu), nie można powiedzieć, że są bezpieczne dla organizmu i w żaden sposób nie mogą być traktowane jako zdrowa wersja palenia. Każdy nałóg papierosowy jest szkodliwy.

Szkodliwość e-papierosów wobec kondycji skóry

Stosowanie używek zawsze wywiera wpływ na kondycję skóry, bez względu na to, czy są to papierosy, czy alkohol. Jednak para obecna w "dymie" z e-papierosa nie wykazuje tak negatywnych konsekwencji i tylko w nieznacznym stopniu wpływa na przyspieszenie procesów starzenia skóry od zewnątrz.

Jednocześnie podgrzewane składniki, w szczególności glikolu propylenowego, może istotnie przyczynić się do tworzenia i rozrostu komórek nowotworowych wewnątrz płuc oraz jamy ustnej, ale także w obrębie innych narządów. Pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetów medycznych, często zgłaszają podrażnienia ust oraz zmiany skórne w jej obrębie.

Palenie elektronicznych papierosów a choroby układu oddechowego

Palenie, zarówno bierne, jak i czynne, a także częste przebywanie w zadymionym pomieszczeniu, są narażone na choroby układu oddechowego, takie jak wystąpienie astmy, kaszel czy nawet choroby nowotworowe. E-papierosy mogą także zaburzać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Co więcej, długotrwałe palenie e-papierosów sprzyja obniżaniu odporności, co z kolei zwiększa ryzyko występowania częstych infekcji. Warto więc rozważyć rzucenie palenia, nie tylko w trosce o siebie, ale przede wszystkim o osoby dookoła - bliskich znajomych i przyjaciół, członków rodziny, współpracowników czy domowników.

Bibliografia:

  1. Sakowska I., Wybrane czynniki ryzyka zdrowotnego związane ze stylem życia. Sytuacja Zdrowotna Ludności Polski. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2008.
  2. Armstrong AW., Armstrong EJ., Fuller EN. et al.: Smoking and pathogenesis of psoriasis: a review of oxidative, inflammatory and genetic mechanisms, British Journal of Dermatology 2011; 165: 1162-1168.
  3. Zdrojewski T., Rozpowszechnienie głównych czynników ryzyka chorób układu sercowo – naczyniowego w Polsce. Wyniki badania NATPOL PLUS, Kardiol. Pol. 2004.